Periferik sinir sistemi hastalıklarında anti-gangliyozid antikor yanıtı
Anti-ganglioside antibody responses in peripheral nerve disorders
  1. Tez No: 60105
  2. Yazar: AYŞEGÜL SÖĞÜT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. EMRE ÖGE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
68 ÖZET Otoimmün nöronopati ve nöropatilerin patogenezinde anti-gangliyozid antikorların rol aldığı düşünülmektedir. Çalışmamızda motor nöronopatilerde (ALS ve LMN sendromlan) ve periferik nöropatilerde (MMN, CIDP, GBS) gangliyozid antijenlere karşı (GM1, GDla, GDlb, GD2, GD3, GTlb, GQlb) İgG ve İgM izotipinde antikor yanıtlan araştırılmış, bulgular normal kontrollerde ve hasta kontrol gruplarında (MG ve iskemik SVH) elde edilenlerle karşılaştınlmıştır. Otoimmün kökenli periferik sinir sistemi hastalıklarının oluşumunda anti-gangliyozid antikorların belirleyici rolü olup olmadığını araştırmak amaeıyla, edinsel demiyelinizan nöropatilerle benzer elektrofizyolojik ve histopatolojik özellikler gösteren ancak otoimmün kökenli olmayan toksik bir polinöropati (n-heksan polinöropatisi) ile, diğer hasta gruplarında bulunan antikor yanıtlan karşılaştinlmıştır. Anti-GMl İgG ve İgM aksonal GBS'de, anti-GQlb İgG izotipinde antikor yanıtlan ise MFS'de anlamlı derecede yüksek bulunmuş, n-heksan polinöropatisinde anti-gangliyozid antikor yanıtı görülmemiştir. Bu bulgular anti- gangliyozid antikorların otoimmün kökenli periferik nöropatilerdeki özgün rolünü desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
69 SUMMARY The role of anti-ganglioside antibodies has been implicated in the pathogenesis of neuropathies and neuronopathies of autoimmune origin. We have studied the IgG and IgM antibody responses against the ganglioside antigens (GM1, GDI a, GDlb, GD2, GD3, GTlb, GQlb) in motor neuronopathies (ALS and LMN) and peripheral neuropathies (MMN, CIDP, GBS). The results were compared with normal controls and diseased controls (MG and ischemic stroke). Also in order to define the role of anti-ganglioside antibodies in the development of autoimmune peripheral nervous system disease, the antibody responses in a nonimmune toxic polineuropathy (n-hexane polyneuropathy) were investigated. Antibody responses in n-hexane polyneuropathy patients which share the same electrophysiologic and histologic features of autoimmune polyneuropathies, were compared with the results of the study and control groups. In GBS with axonal involvement anti-GMl IgG and IgM responses were found to be elevated. Anti-GQlb antibody of IgG isotype were significantly higher in the MFS. No antibody response was obtained in n-hexane polyneuropathy patients. These results are in favor with the specific role of anti-ganglioside antibodies in peripheral neuropathies of autoimmune origin.