Kurumsal sosyal sorumluluğun marka imajı üzerindeki rolü
The role of corporate social responsibility of brand image
  1. Tez No: 601055
  2. Yazar: MAKBULE KARATAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EVRİM PELİN BAYTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, İşletme, Public Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
Bilgi toplumu ve küreselleşmeden en çok etkilenen alanlardan biri olan halkla ilişkiler, hem akademik hem de iş dünyasında birçok iletişim stratejisine sahiptir. Markalar, günümüz rekabet koşullarına bağlı olarak yeni iletişim stratejilerine ihtiyaç duymaktadır. Bu iletişim stratejilerinden biri olan kurumsal sosyal sorumluluk, dünya çapında birçok marka arasında ortak bir uygulama haline gelmiştir. Modern iş dünyasının her alanında kurumsal sosyal sorumluluğun olumlu etkisi ve etkinliği artmaktadır. Kurumsal sosyal sorumluluk faliyetleri sayesinde, markalar ve toplum arasında bir iletişim sistemi inşa edilmektedir. Kurumsal sosyal sorumluluk faaliyetleri, ilgili marka ve toplum arasında olumlu bir marka imajı yaratmak açısından başarıyla kullanılmaktadır. Bu çerçevede, olumlu bir marka imajı inşa etmek, markaların rekabet avantajı sağlamasında kilit bir rol oynamaktadır. Kurumsal sosyal sorumluğun en önemli amacı, bir toplumun ahlaki ve kültürel değerlerine bağlı kalarak, topluma katkıda bulunmaktır. Kurumsal sosyal sorumluluğun marka imajı açısından önemi ise, bir markanın paydaşlar ve topluluklara ilişkin faaliyetlerin yönetiminde, sosyal sorunları iyileştirmeyi amaçlayan bir profil inşa etmeye yardımcı olmasıdır. Bu çalışmanın amacı, kurumsal sosyal sorumluluğun marka imajı üzerindeki rolünü, nicel araştırma yöntemleri disiplini altında ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
Public relations which is one of the most impressed field by globalization and knowledge society, has many communication strategies which is used in both academical and business worlds. Brands need new communication strategies depending on today's competition conditions. Corporate social responsibility which is one of the communication strategies, became a common practice worldwide. The activeness and positive impacts of corporate social responsibility are appreciating in all fields of the contemporary business world. Thanks to corporate social responsibility operations are constructued a communication system brand between society. Corporate social responsibility operations are successfully used to build a positive image between society and brand . In this context, building a positive brand image plays a key role to gain competition advantages. The prime aim of the corporate social responsibility is to contribute the society by protecting ethical and cultural values. The importance of corporate social responsibility in terms of brand image helps to build a profile which to improve the social problems on the management operations of steakholders and community. The purpose of this study is to discover the role of corporate social responsibility on brand image through quantitative research methods.