Twitter verileri kullanılarak sosyal ağ analizi
Social network analysis using twitter data
  1. Tez No: 601087
  2. Yazar: MUHAMMED SELMAN DÖNMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLHAMİ MUHARREM ORAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Mart 2006 yılında resmi olarak kullanıma açılan Twitter, 13 yıl içerisinde toplam 326 Milyon kullanıcıya ulaşmıştır. Bu sayı günümüzde internete erişebilir dünya nüfusunun yaklaşık onda birini ifade etmektedir. İstatistiklere göre Twitter'da paylaşılan günlük tweet sayısı 500 milyondur. Paylaşılan bu gönderilerin içeriklerinde bireye, bireyin sosyal hayatına, çevresine, duygu durumuna, siyasi görüşüne, desteklediği spor kulübüne, yakın çevresine, iş hayatına ait verilerin bulunması oldukça öngörülebilir bir durumdur. Geniş kullanıcı kitlesi ve yoğun paylaşım trafiğine sahip Twitter bu sebeplerden dolayı veri bankasına benzetilebilmektedir. Sahadan toplanan verilere kıyasla Twitter verilerinin tercih edilmesinin belli başlı sebepleri, Twitter kullanıcılarının gerçek kişiler olması, kişiler arası ilişkilerin doğruluğunun kabul edilebilir olması ve verilerin sosyal veriler olması sayılabilir. Bunlara ek olarak Twitter mekanizmasında yer alan arkadaşlık fonksiyonu Twitter üzerinde sosyal ağ analizi yapmaya olanak tanımaktadır. Bu çalışmada Twitter verilerinden hareketle kullanıcıların twitter performanslarının, sosyal ağlarında bulunan kitlenin politik tercihlerine etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Twitter, which was officially launched in March 2006, reached a total of 326 million users in 13 years. This number now accounts for about a one of ten of the world's population which have internet access. According to statistics, the number of daily tweets shared on Twitter is 500 million. It is highly predictable that the contents of these shared posts can include the individual, his / her social life, his / her environment, his / her mood, his / her political opinion, his / her sports club, his / her environment or his / her business life. With a wide audience and intense sharing traffic, twitter can be compared to a database. The main reasons why twitter data are preferred compared to the data collected from the field are: twitter users being real people, acceptability of interpersonal relations and data being digitized social data. In addition, the friendship function in the twitter mechanism allows social network analysis on twitter. In this study, the relation between twitter performance and its political effects on the users social network is analysed.