Twitterde haber difüzyon analizi
News diffusion analysis on twitter
  1. Tez No: 658192
  2. Yazar: DUYGU SAĞALTICI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAGEHAN İLHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Teknolojinin hızla gelişmesi bilginin daha kolay elde edilmesini ve daha hızlı yayılmasını sağlamıştır. Bu konudaki en etkili kaynaklardan biri de sosyal medyadır. Sosyal medyada bilgi hızlı olmakla birlikte çok farklı yerlerde bulunan farklı kitlelere kolaylıkla ulaşabilir. Özellikle son yıllarda haberlerin yayılım hızı ve kullanıcıların verdiği tepkiler sosyal medyanın etkisinin ne kadar güçlü olduğunu kanıtlar niteliktedir. Bu nedenle haberlerin yayılma hızı ve etkenlerini inceleyen birçok çalışma yapılmaktadır. Sosyal ağların bilgi yayılımındaki rolü, özellikle haber paylaşımında yaygındır. Sosyal medya kullanıcıları birbirlerini kolaylıkla harekete geçirebiliyor, tartışabiliyor ve etkileyebiliyor, bu da dinamik bilgi akışı ve yayılımı sağlayan zengin bir sosyal ortam yaratıyor. Geçmiş çalışmalar, bilginin yayılmasının çeşitli faktörlere bağlı olarak değiştiğini teyit etmiştir. Bu faktörlerin içinde etkilisi, ağ komşularının paylaşım şekillerine bağlı olarak bir kullanıcının bu bilgiye maruz kalmasıdır. Özellikle Twitter, birçok kullanıcı tarafından bir haber kaynağı olarak kullanılan birincil bir sosyal medya platformudur. Bu çalışmada Twitter'da haber difüzyonu incelenmiştir. Bir haberin yayılıp yayılmayacağı, ne kadar sürede yayılıp etkin kaldığı, olumlu ve olumsuz haberlerin yayılma hızındaki farklılıklarla ilgili yapılan çalışmalar incelenmiş ve yöntemler karşılaştırılmıştır. Twitter'den toplanan verilerle veri madenciliği ve makine öğrenmesi yöntemleri kullanılarak haber difüzyon analizi yapılmıştır. Çalışmada ilk aşama olarak haber başlık etiketleri çekilmiş ve twitter aracılığı ile paylaşılan haberlerin verileri alınmıştır. Alınan veriler bir veri tabanına aktarılmış ve yöntemler uygulanmadan önce ön işleme aşamasından geçmiştir. Çalışmada amaç güncel haberlerin kategorilerine göre nasıl tepki aldıklarını, paylaşım ve etki durumlarını incelemektir. Haber başlıkları alınmış, sınıflandırılmış ve twitter aracılığı ile yayılım durumları incelenmiştir. Böylece bir haberin uyandırdığı yankı incelenmiş ve toplumun hangi konularda nasıl tepkiler verdiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays it is much easier to access and share the information with the help of rapid development in technology. Social media is one of the most effective sources in this regard. Information flow on social media is very dynamic and can easily reach to different audiences in different locations. Especially in recent years, the speed of news dissemination and the reactions of users prove how strong the influence of social media is. That's why many studies have been conducted on not only how fast the information spread among the people but also the factors affecting the speed of information flow. The role of social network in information flow is very common in news sharing. Social media users can easily mobilize, discuss and influence each other, creating a rich social environment that enables dynamic flow and dissemination of information. Past studies show that the diffusion of information varies depending on several factors. The most effective among these factors is the exposure of a user to this information, depending on how their network neighbors share. In particular, Twitter has emerged as the social media platform for the news source. This study examined the diffusion of news in Twitter. Whether a news will be spread or not, how long it has spread and remained popular, differences in the speed of positive and negative news spreading are examined and methods are compared. News diffusion analysis performed using data mining and machine learning techniques on the data collected from Twitter. As a first step of the study, title tags and data of the news shared via Twitter are retrieved. The retrieved data stored to a database and pre-processing stage implemented before the methods to be applied. The aim of the study is to examine the reaction, sharing and impact of current news according to their categories. Headlines of the news are collected, classified and how it spread via Twitter is studied. Thus, how a news create reactions is examined and how the society reacted on which kind of subjects is observed.