Ormancılık projelerinin karbon piyasalarındaki yeri ve türkiye açısından değerlendirilmesi
Stiuation of forest carbon projects in carbon markets and assessment of turkey
- Tez No: 601095
- Danışmanlar: PROF. DR. DEVLET TOKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
İnsan faaliyetlerinin atmosferdeki sera gazları yoğunluklarını arttırdığı, bu artışların doğal sera etkisini yükselttiği, yeryüzünde ortalama sıcaklık artışının gerçekleşeceği, doğal ekolojik sistemlerin ve insanlığın zararlı etkilere maruz kalacağı bilimsel çalışmalarla ortaya koyulmuş ve iklim değişikliğinin insanlığın ortak sorunu olduğu kabul görmüştür. Bu nedenle iklim değişikliği sorununa karşı hükümetler arası küresel çapta çabalar gösterilmesi ihtiyacı ortaya çıkmıştır. Atmosferdeki artan sera gazı emisyonlarını stabilize etmek için Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi, Kyoto Protokolü ve Paris Anlaşmaları çerçevesinde küresel işbirliği çalışmaları yürütülmektedir. İklim Değişikliğiyle mücadele kilit rol oynayan ormanlar iklim değişikliği müzakerelerinde görüşülen en önemli konular arasında yer almaktadır. İklim değişikliğinde ormancılık sektörünün iki önemli ayağı bulunmaktadır. Bunlardan biri azaltım diğeri ise uyumdur. Azaltım kapsamında müzakerelerde görüşülen ormancılıkla ilgili hususlar Arazi kullanımı arazi kullanım değişikliği ve ormancılık (LULUCF) ve REDD konularıdır. Uyum ise; iklim değişikliğinin etkilerine yanıt olarak ekolojik, sosyal ve ekonomik sistemlerdeki düzenlemeleri ifade etmektedir ve iklim değişikliği nedeniyle ortaya çıkabilecek risklerin yönetimini kapsamaktadır. Ormancılıkta uyum iklim değişikliği odaklı sürdürülebilir orman yönetimi anlamına gelmektedir. Azaltımla ilgili mekanizma karbon piyasalarıdır. Karbon piyasalarında ormancılık projelerinin oranı ise düşüktür. Türkiye gönüllü karbon piyasalarında işlem görmekte olup zorunlu karbon piyasalarına göre oldukça düşük gelir elde etmektedir. Bununla birlikte işlem gören karbon kredileri yenilenebilir enerji sektöründen sağlanmaktadır. Bu krediler içinde ormancılık faaliyetleri bulunmamaktadır. Bununla birlikte Türkiye, müzakereler haricinde de kurumsal ve teknik alt yapısında değişiklikler yapmak zorundadır.
Özet (Çeviri)
It has been demonstrated by scientific studies that human activities are increasing the concentration of greenhouse gases in the atmosphere, these increases raise the natural greenhouse effect, the average temperature rise on the earth will occur, natural ecological systems and humanity will be exposed to harmful effects and It has been recognized that climate change is accepted as a common problem of mankind. For this reason, there has been a need for an intergovernmental global effort to address the climate change concern. Global cooperation activities are being carried out within the framework of United Nations Framework Convention on Climate Change, Kyoto Protocol and Paris Agreements to stabilize the increasing greenhouse gas emissions in the atmosphere. Forests that play a key role in combating climate change are among the most important issues discussed during the climate change negotiations. There are two important pillars of the forestry sector in climate change. One is mitigation and the other is adaptation. Issues related to forestry discussed in negotiations under mitigation are Land use, land use change and forestry (LULUCF) and REDD +. Adaptation refers to the regulation of ecological, social and economic systems in response to the impacts of climate change and covers the management of risks that may arise from climate change. Adaptation in forestry means sustainable forest management with a focus on climate change. The mechanism for mitigation is carbon markets. The share of forestry projects in carbon markets is relatively low. Turkey is traded on the voluntary carbon market is achieving very low income according to the mandatory carbon market. However, the carbon credits that traded are provided by the renewable energy sector. These credits do not include forestry activities. In addition, Turkey must make changes in the organizational and technical infrastructure besides negotiations.