A comparison of approaches to involute bevel gear design
Evolvent bevel dişli tasarım yaklaşımlarının kıyaslanması
- Tez No: 601094
- Danışmanlar: PROF. DR. NECDET GEREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 362
Özet
Bu tez konik düz dişli tasarımı ile uğraşan uzman tasarımcılar ve öğrenciler dahil tüm tasarımcılar için farklı zorluk seviyelerindeki en uygun evolvent konik düz dişli tasarım yaklaşımlarını seçme ve kullanma ihtiyacını karşılar. Tasarım sonuçlarının karşılaştırılması için en yaygın kullanılan makine elemanları ders kitaplarında yer alan tasarım metotları ile birlikte, ulusal ve uluslararası konik düz dişli standartları içeren dört farklı tasarım yaklaşımı seçilmiştir. Her yaklaşımın sonuçları bir sonlu elemanlar metodu, ANSYS kullanılarak analiz edildi. Her bir yaklaşımın verdiği tasarım sonuçları arasındaki farklılıklar belirlendi ve sonuçlar dişli hasar kriterleri, hız oranları ve güç aktarma aralıkları göz önünde bulundurularak karşılaştırmalı olarak verildi. Uygun tasarım yaklaşımını seçmek için çıktılar, pratik eğriler ve çizelgelerde sunuldu. Buna ilaveten, çalışma, basit dişli tasarım yaklaşımlarının sonuçlarının ya da dört farklı yaklaşımdan seçilen herhangi birinin ANSI/AGMA Standardına dönüştürmek için kullanılabilen dönüşüm faktörleri sağlar. Ayrıca dişli tasarımını optimize etmeyi amaçlayan tasarımcılar ve öğrenciler için en iyi yaklaşımı önerir.
Özet (Çeviri)
This thesis meets a need of selecting and using appropriate involute bevel gear design approaches for all designers from the expert to novice learners who are practicing a straight bevel gear design. Four straight bevel gear design approaches with different level of difficulty, including the ones available in the most commonly used machine elements textbooks, national and international standards were selected for comparison of design results. The results of each approach were analysed by using a finite element method, ANSYS. And the variations on the design results of each of the approach were determined, and the results were given comparatively considering the gear failures criteria, speed ratios and power transmission ranges. The outputs, practical curves and charts were introduced to select the appropriate design approach. In addition to this, the study provides conversion factors which may be used to translate the results of simple gear design approaches into ANSI/AGMA international standards or in any of the four selected one by multiplying with the appropriate conversion factors. It also offers the best approach for students and designers who aim to optimize the bevel gear design.