Integration of immoveable cultural heritage to contemporary urban areas: The case of Ankara Castle
Kültürel mirasın çağdaş kentsel alanlara entegrasyonu:Ankara Kalesi örneği
  1. Tez No: 601097
  2. Yazar: ALİ SİNAN KALPAKLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET BURAK BÜYÜKCİVELEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Şehir Planlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Kültürel miras binaları ve alanları, insanlara geçmişte var olan kültür, tarih ve yerleşim katmanlarını hatırlatır. Bu tarihi katmanlar, bize geçmişimiz hakkında bilgi verir ve geleceğimiz için bize rehberlik ederler, bu miras katmanları halen bir arada yaşadığımız için önemlidir. Çağdaş şehirler küreselleşme ve hızlı kentleşme ile değişiyor; sonuç olarak bu kültürel miras alanları ihmal edilmekte ve günlük yaşamdaki varlıklarını yitirmektedir. Şehirler bireyciliğe ve ayrılığa kaydıkça, entegrasyon kavramı, planlamaya dâhil edilmelidir böylece, kültürel ve tarihi değerlerini yücelten, birleşmiş bir toplum ve birleşik bir şehir oluşturula bilinir. Entegrasyon çalışma alanlarında, özellikle de sosyal bilimlerde ve planlamada derinlemesine incelenmiştir; buna sebep çağdaş planlama ve kültürel miras için kapsayıcı bir tanım belirlemektir. Entegrasyon üç bağlama ayrılır: fiziksel, ekonomik ve sosyal. Bu üç bağlam günlük yaşamın ve planlamanın önemli kısımlarını tanımlamaktadır. Bu araştırmanın amacı kültürel miras alanlarının çağdaş kentsel alanlara entegre edilip edilmediğini sorgulamaktadır. Ankara Kalesi örneği üzerine odaklanan inceleme, anket, gözlem ve doküman analizi kullanılarak bu entegrasyon özelliklerine göre analiz edilir. Kale bir oluşum olarak ele alınmıştır, insan ve mekan arasındaki ilişki çalışma alanına göre incelenmiştir. Sonuç olarak, kısıtlı ulaşım seçenekleri ve doğal zorluklar, hizmet ve aktivitelerin yetersizliği ve kopuk sosyal yapı ile Ankara Kalesi'nin şehirle entegrasyonun problemli olduğunu göstermiştir. Alanı çağdaş kent yaşamına entegre etmek için planlama yapılmalı, aynı zamanda alanın kültürel yapısı korunmalıdır.
Özet (Çeviri)
Cultural heritage buildings and sites are reminiscent of the layers of culture, history and the settlements that have existed in the past. These historic layers are significant as they give us information about our past and guide us to our future, as we coexist with these layers of heritage. Contemporary cities are changing with globalization and rapid urbanization; consequently these cultural heritage areas are being neglected, and losing their existence in everyday life. As cities shift to individualism and disunity, the concept of integration must be introduced to the notion of planning, to create a cohesive society, thus a unified city that also exalts its cultural and historic values. Integration is researched in fields of study, profoundly in social sciences and planning to determine a definition that is inclusive for contemporary planning and cultural heritage. Thus integration is separated into three attributes: physical, economic and social; to define the vital parts of daily life and planning. The aim of this research entails whether or not cultural heritage areas are integrated to contemporary urban areas. A single case study focusing on the Ankara Castle is analyzed according to these integrational attributes using survey, observation and document analysis. The castle is regarded as an entity as the relationship between people and space are examined according to the study area. Conclusively the integration in the Ankara Castle is problematic, with dismal transportation options and natural challenges, lack of services and activities, and disjointed social construct, planning whilst conserving the area must ensue to integrate the castle to the contemporary urban life.