Konya'daki DSİ lojmanlarının incelenmesi
Investigation of DSİ houses in Konya
  1. Tez No: 601098
  2. Yazar: NACİYE HAVUTÇU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KERİM ÇINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Konut inşasında, ülkelerin sosyal, ekonomik ve teknik gelişmişlik düzeyleri belirgin farklılıklar oluşturur. Kullanılan malzeme, teknolojik kullanımlar veya sosyal aile yapısı bu farklılıkların oluşma nedenleridir. Ancak sosyal yapısı, gelişmişlik düzeyi ne olursa olsun konut ihtiyacının zamanında ve uygun standartlarda çözülmesi her ülke, hatta her insan için temel gereksinimlerdendir. İnsanın barınma ihtiyacından kaynaklanan bu gereksinime devletler tarafından üretilen çözümlerden birisi de lojmandır. Öncelikli olarak lojman kavramının tanımı yapılmıştır. Lojman ile ilgili genel mevzuatlar incelenerek“kimlere tahsis yapılır, ikamet süreleri ne kadardır, kiraları ne kadardır, bakım onarım maliyetleri kimler tarafından karşılanır?”sorularına cevap aranmıştır. Lojmanların tahsis, yapı cinslerine ve kullanım özelliklerine göre türlerine ayrılması incelenmiştir. Türkiye'de lojman gelişimi başlığı altında lojmana neden ihtiyaç duyduğumuz açıklanmıştır. Cumhuriyet sonrasında lojman oluşumunun ilk örneklerinden bahsedilmiştir. Konya'nın planlama tarihi hakkında bilgi verilmiştir. Böylece çalışma alanımız DSİ Lojmanlarının şehirdeki konumu ile ilgili alt bilgi oluşturulmuştur. Konya DSİ lojmanlarının mimari olarak incelemesi yapılmıştır. Lojman planları fonksiyon olarak incelenmiş ve mekân büyüklükleri grafiklerle gösterilmiştir. Farklı dönem yapıları olmasına rağmen Selçuklu ve Meram yerleşkelerinde birbirine benzer planlar oluşturulduğu ve kullanılan yapı malzemelerinin benzer nitelikte olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The social, economic and technical development levels of the countries make significant differences in housing construction. The material used, technological uses or social family structure are the reasons for these differences. However, regardless of the social structure and level of development, timely and appropriate standardization of housing needs is essential for every country, even for every person. One of the solutions produced by states to this need arising from the need for shelter is housing. Firstly, the concept of lodging is defined. The general legislation related to the lodging was examined and the answers to the questions such as who is given housing, how long is the residence period, how much, is the rent, and the costs of maintenance and repair? The allocation of the dwelling units according to their types, structure types and ısage characteristics was examined. Hausing development in Turkey are explained under the heading why we need lodging. The first examples of the formation of housing after the republic was mentioned. Information was given about the planning history of Konya. Thus, the sub-information about the location of DSİ Lodging in the city was created. The architectural examination of Konya DSİ lodgings was carried out. The housing plans are examined as a function and the size of the spaces is shown in graphs. Although there are different period structures, similar plans were created in the Seljuk and Meram settlements and the construction materials used were similar in nature.