Çeşitli metal katkılı üç boyutlu (3D) TiO2-grafen aerojel nanokompozit fotokatalizörlerinin sentezlenmesi, karakterizasyonu ve sonofotokatalitik aktivitelerinin belirlenmesi
Synthesis, characterization and determination of sonophotocatalytic activities of various metal doped three dimensional (3D) TiO2-graphene aerogel nanocomposite photocatalysts
- Tez No: 601111
- Danışmanlar: PROF. DR. TANER TEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Proses ve Reaktör Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
rGO, GA, GA-TiO2, GA-TiO2-Ag, GA-TiO2-B, GA-TiO2-Sn ve GA-TiO2-Zn nanokompozit fotokatalizörleri tez kapsamına sentezlenmiştir. Sentezlenen fotokatalizörlerinin yüzey morfolojisini ve elementel analizini tayin etmek için SEM ve EDS, kristal yapılarının analizi için XRD ve sentezlenmiş olan nanokompozitlerinin bileşimini ve yapısını doğrulamak için FT-IR analizleri yapılmıştır. Hazırlanan fotokatalizörlerin fotokatalitik ve sonofotokatalitik aktivitesi Congo Red boyarmaddesi kullanılarak belirlenmiştir. rGO, GA, GA-TiO2, GA-TiO2-Ag, GA-TiO2-B, GA-TiO2-Sn ve GA-TiO2-Zn nanokompozit fotokatalizörlerin oluşumlarını tamamladığı, düzgün dağılım sergilediği SEM analizleri yardımıyla belirlenmiştir. XRD analizleri yardımıyla, nanokompozit fotokatalizörlerin içerikleri birebir olarak her bir malzemenin karakteristik piklerini gösterdiği belirlenmiştir. Nanokompozitlerin kesikli reaktörde fotokatalitik ve sonofotokatalitik aktivitelerini ölçmek amacıyla, 44 W/m2 ve %30 Amplitute ışık etkisiyle 20ppm'lik Congo Red boya çözeltisindeki bozunma incelenmiştir ve en iyi giderim gösteren GA- TiO2 nanokompozit fotokatalizörü boyanın tamamını 90-105 dk içerisinde bozunmuştur.
Özet (Çeviri)
rGO, GA, GA-TiO2, GA-TiO2-Ag, GA-TiO2-B, GA-TiO2-Sn and GA-TiO2-Zn nanocomposite photocatalysts were synthesized within the scope of the thesis. SEM and EDS were used to determine the surface morphology and elemental analysis of synthesized photocatalysts, XRD for the analysis of crystal structures, and FT-IR analysis to confirm the composition and structure of the synthesized nanocomposites. The sonophotocatalytic activity of the prepared photocatalysts was determined using Congo Red stain. rGO, GA, GA-TiO2, GA-TiO2-Ag, GA-TiO2-B, GA-TiO2-Sn and GA-TiO2-Zn nanocomposite photocatalysts completed their formation and were determined by SEM analysis. With the help of XRD analysis, it was determined that the contents of nanocomposite photocatalysts showed characteristic peaks of each material. In order to measure the photocatalytic activity of the nanocomposites in the batch reactor, the degradation in the 20 ppm Congo Red dye solution was investigated and the best removal GA-TiO2 nanocomposite photocatalyst disintegrated the entire dye in 90-105 min.