Pankreatiko-duodenal travmalı hastaların tanı ve tedavi yöntemlerinin retrospektif irdelenmesi
Retrospective investigation of diagnosis and treatment methods of patients with pancreatico-duodenal trauma
  1. Tez No: 601112
  2. Yazar: AGAH KORAY MANSIROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET BEDİİ SALMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada 2010-2019 yılları arasında kliniğimizde pankreas ve/veya duodenum travması nedeniyle yatırılarak takip ve tedavi edilmiş olguların tanı ve tedavi yöntemlerini değerlendirmeyi amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM: Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Cerrahisi Kliniği'nde son 10 yılda pankreas ve/veya duodenum travmaları nedeniyle tedavi edilen 31 hasta retrospektrif olarak incelendi. Yaş, cinsiyet, geldiği şehir, hastaneye başvuru süresi, travma şekli, tanı yöntemler yaralanan organlar, yaralanma dereceleri, tedavi şekli, komplikasyon, yatış süresi, kan transfüzyon ihtiyacı ve mortalite oranları kaydedildi. BULGULAR: Kliniğimizde karın travması sonrası tedavileri ve takipleri yapılan 31 hastanın 23'ü (%74,9) erkek, 8'i (%25,1) kızdı. Olguların yaş ortalaması 9 yaş, en sık yaralanma sebebi 12 (%38,7) olgu ile bisiklet kazasıdır. Bunu 7'şer (%22,6) olgu ile trafik kazası ve çarpma takip etmektedir. Bisiklet kazası sonucu başvuran 12 olgudan 5 (%41,2) tanesinin fizik muayenesinde karın veya toraks cildinde bisiklet gidonu izine rastlanmıştır. Olguların 18'ine (%58,1) ek organ yaralanması eşlik etmiştir. Duodenum travmalarına en sık karaciğer yaralanması eşlik ederken (%50), pankreas yaralanmalarına en sık akciğer yaralanması eşlik etmiştir (%30,44). Tüm hastaların serum amilaz değerlerine bakılmış, hastaneye ilk başvuru anında alınan serum amilaz değerlerinin %83,9'unda yüksek çıktığı görülmüştür. 31 olgunun 30'una abdominal BT, 20'sine FAST işlemi yapılmıştır. Hastaların %54,8'ine konservatif tedavi uygulanırken %45,2'si opere edilmiştir. SONUÇLAR: Ortak anatomik bölge içinde yer alan pankreas ve duodenum travmaları oldukça nadir görülen, tanı ve tedavisinde tecrübe gerektiren patolojileri beraberinde taşımaktadır. Tanı konulması güç olan bu hasta grubunun tedavisinde klinik semptomların devamlılığı ve seyri cerrahi tedavinin seçilmesinde önemli rol oynamaktadır.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: In this study, we aimed to evaluate the diagnosis and treatment methods of patients who were hospitalized for pancreatic and / or duodenal trauma between 2010-2019 in our clinic. MATERIALS AND METHODS: Thirty-one patients who were treated for pancreatic and / or duodenal traumas in the Department of Pediatric Surgery, Atatürk University, in the last 10 years were retrospectively analyzed. Age, sex, city, time of admission to hospital, type of trauma, injured organs, degree of injury, diagnostic methods, treatment modality, complication, length of stay, blood transfusion need and mortality rates were recorded. RESULTS: Of the 31 patients (number) who were treated and followed up after abdominal trauma in our clinic, 74.9% were male and 25.1% were female. The mean age of the patients was 9 years. The most common cause of injury was bicycle accident with 12 cases (38.7%). This is followed by traffic accidents and crashes with 7 cases (22.6%). Five (41.2%) of 12 patients admitted as a result of a bicycle accident were found to have traces of handlebars on the abdominal or thoracic skin. 18 (58.1%) of the cases were accompanied by additional organ injuries. Duodenal traumas were most commonly accompanied by liver injury (50%), while pancreatic injuries were most commonly accompanied by lung injury (30.44%). Serum amylase values of all patients were examined and it was found that 83.9% of the amylase values taken at the time of first admission were high. 30 patients underwent abdominal CT and 20 patients underwent FAST. Conservative treatment was performed in 54.8% of patients. 45,2 % of the patients were operated. CONCLUSIONS: Pancreatic and duodenal traumas within the common anatomic region are associated with rare pathologies that require experience in diagnosis and treatment. The continuation and course of clinical symptoms play an important role in the selection of surgical treatment in the treatment of this difficult patient group.