Mide kanseri sebebiyle yapılan total gastrektomili olguların erken dönem sonuçlar
Early results of total gastrectomy patients caused by gastric cancer
- Tez No: 504577
- Danışmanlar: PROF. DR. CEM KAAN PARSAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Genel Cerrahi Servisinde Ocak 2001-Aralık 2016 tarihleri arasında mide adenokarsinomu sebebiyle küratif total gastrektomi yapılan hastaların lenf nodu diseksiyon tekniklerinin erken dönem sonuçları, hastaların dosyaları, preoperatif kan transfüzyonu yapılma durumu, cinsiyet, yaş, ameliyat süreleri, pankreatik fistül gelişimi, duodenal güdük kaçağı, dalak yaralanmasına bağlı splenektomi ihtiyacı, postoperatif hastanede kalış süresinin, mortalite üzerine etkisi değerlendirilmiştir. Mide kanseri tanısıyla ameliyat edilen 236 hastadan 18 yaş ve üstündekiler değerlendirmeye alınmış, hastaların 148 (%62,7)'i erkek, 88 (%37,3)'i kadın, genel yaş ortalaması 65,5±11,4 idi. Bu çalışma grubunda geride makroskopik tümör kalmayan girişimler küratif amaçlı rezeksiyon olarak değerlendirilmiştir. Histopatolojik değerlendirmede tümörün diferansiasyon derecesi ve tipi analiz edilmiştir. Histopatolojik analiz, WHO sınıflaması esas alınarak yapılmıştır. Çalışmada D1, D2, D3 diseksiyon tipine göre, ameliyat süresi, lenf nodu sayısı, metastazik lenf nodu sayısı ve yatış süresi değişkenlerine göre saptanan farklar, istatistiksel olarak anlamlıdır. Mide kanseri cerrahisinde D1, D2, D3 lenf bezi diseksiyonu, yeterli teknik bilgiye sahip cerrahlarca, yeterli hastane volümü olan merkezlerde, düşük mortalite ve morbidite oranlarıyla güvenle yapılabilir. Evre kayması,genişletilmiş lenf bezi diseksiyonu ve skip metastaz gibi sorunlar en düşük seviyeye indirgenerek hastalığın evrelemesi ve tedavi planlamaları daha doğru yapılabilecektir. Gastrektomi ve genişletilmiş lenf bezi diseksiyonu mide kanserinin tedavisinde altın standarttır
Özet (Çeviri)
Early results of lymph node dissection techniques, patients' files, preoperative blood transfusion status, gender, age, operation time, pancreatic fistula development, duodenal anastomotic leak, need for splenectomy due to splenic injury, duration of postoperative hospital stay of patients who were operated curative total gastrectomy due to gastric adenocarcinoma were investigated on mortality between January 2001 and December 2016 at the General Surgery Department of Cukurova University Faculty of Medicine. 148 of these patients (62.7%) were male and 88 (37.3%) were female. The mean age of the patients was 65,5±11,4. In this study group, non-macroscopic tumor-free interventions were evaluated as curative resection. Differentiation grade and type of tumor were analyzed by histopathological evaluation. Histopathological analysis was based on WHO classification. The differences determined according to the type of D1, D2, D3 dissection, operation time, number of lymph nodes, number of metastatic lymph nodes and duration of hospitalization were statistically significant in the study. D1, D2, D3 lymph node dissection in gastric cancer surgery can be performed safely with surgeons with adequate technical knowledge, with lower mortality and morbidity rates in centers with adequate hospital volume. Problems such as stage shift, enlarged lymph node dissection, and skip metastasis will be reduced to the lowest level, so that the patient's disease progression and treatment planning will be more accurate. Gastrectomy and expanded lymph node dissection are gold standard in the treatment of stomach cancer.