Torakal sempatektomi operasyonunun kardiyak fonksiyonlar üzerine etkilerininAraştırılması (klinik çalışma)
Investigation of the effects of thoracic sympathectomy on cardiac functions (clinical study)
  1. Tez No: 601147
  2. Yazar: HAKAN IŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT GÜRKÖK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Kalbe ve akciğerlere giden sempatik dalların köken aldığı seviyeler, sempatektomi ameliyatı uygulanan seviyeler (T2-T3 / T3-T4) ile iç içe durumdadır. Bu çalışma, T3-T4 sempatektomi operasyonunun kardiyak ve pulmoner fonksiyonlar üzerine etkilerinin araştırılması amacıyla planlanmıştır. Çalışma grubumuz ellerde ve koltukaltlarında aşırı terleme şikayeti ile başvuran ve hiperhidrozis tanısı ile operasyon endikasyonu konulan 28 hastayı içermektedir. Hastaların tamamına Torakoskopik olarak T3-T4 sempatikotomi ameliyatı uygulandı. Tüm hastalara preoperatif 1-3. gün ve postoperatif 30. (±3) günde ritim holter, solunum fonksiyon testi (SFT) ve ekokardiyografi tetkikleri yapıldı. Elde edilen pre ve postoperatif veriler karşılaştırmalı olarak analiz edildi. Bu analizler neticesinde T3-T4 seviyelerini içeren sempatektomi operasyonunun kardiyak ve pulmoner fonksiyonlar üzerine etkileri araştırıldı. Ekokardiyografi parametrelerinde istatistiksel olarak anlamlı herhangi bir fark olmadığını tespit ettik (tüm değerler için p > 0.05). Ritim holter analizinde ise maksimum kalp vurusunda (p¬¬=0.015) ve LF/HF oranında (p=0.027) istatistiksel olarak anlamlı bir azalmanın olduğunu belirledik. SFT sonuçlarında ise FVC (p=0.006) ve FEV1 (p=0.007) değerlerinde anlamlı bir düşüş olduğu gözlenmiş olup diğer değerlerde önemli bir değişiklik tespit edilmemiştir. Sempatektomi ameliyatı sonrasında kalp üzerindeki parasempatik-sempatik denge sempatik etki aleyhine değişmektedir ancak bu değişiklikler klinik önem arz etmemektedir. Pulmoner fonksiyonlar üzerinde izlenen azalmanın ise en doğru şekilde değerlendirilebilmesi için daha uzun takip sürelerine ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
The levels, from which the sympathetic branches are rooted, are nested with the levels (T2-T3 / T3-T4), on which the sympathectomic surgery is applied. This study has been devised with the aim of exploring the effects of the sympathectomy on the cardiac and pulmonery functions. Our study group consists of 28 patients, who had applied to our clinic due to complaints of extreme perspiration of their hands and axilla and whom we diagnosed with hyperhydrosis and indication of surgery. All these 28 patients have undergone thorascopic T3-T4 sympathectomy. During the 1-3. days of the pre-operative and the 30. (±3) day of the post-operative periods, Rhytm Holter, Respiratory Function and EcoCardiographic tests were performed on all patients. The data obtained from these pre-operative and post-operative examinations were analysed in a comparative manner. The effects of the T3-T4 sympathectomy on the cardiac and pulmonery functions have been evaluated as a result of these analysis. We determined that the ecocardiographic parameters do not have a statiscally significant difference. (For all values p > 0.05). In the Rhythm Holter tests, we observered that the maximum heart beat (p=0.015) and LF/HF ratio (p=0.027) values demonstrate a statistically significant decrease. While we also observed a significant decrease in the FVC (p=0.006) and FEV1 (p=0.007) values of the Respiratory Functional Tests, we did not note any other significant difference in any of the other values. To make it short, in the aftermath of the sympatectomy, the parasympathetic – sympatethic balance is changed against the sympathetic imprint but these changes do not present clinical importance. For truly assessing the meaning of the observed degredation of pulmonery functions however, longer observation periods are required.