İdiyopatik hiperhidrozis hastalarında videotorakoskopik sempatikotomi öncesi ve sonrası palmar ve plantar ısı değişimlerinin tedavi etkinliğini göstermedeki yerinin retrospektif değerlendirilmesi
A retrospective analysis of palmar and plantar temperature differences measured before and after videothoracoscopic sympathicotomy to verify the treatment efficacy
  1. Tez No: 311108
  2. Yazar: ARGÜN KIŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KUTSAL TURHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
İdiyopatik hiperhidrozis, hastaların sosyal ve iş yaşamlarını olumsuz etkileyen ve günlük aktivitelerini kısıtlayan bir hastalıktır. Sistemik ve topikal medikal tedaviler, hem tekrarlayan uygulama ihtiyacı hem de etkinliklerinin az olması nedeniyle yerini endoskopik torakal sempatektomiye bırakmaktadır. Endoskopik torakal sempatektominin yüksek başarı oranı ve kesin tedavi seçeneği olması hasta memnuniyetini de arttırmaktadır. ETS sonrası en sık görülen yan etki, sebebi henüz tam olarak açıklanamamış olan kompansatuar terlemedir. Operasyonun başarısını etkileyen en önemli sebepler ise sempatik zincirin yanlış identifikasyonu, Kuntz sinirinin koterize edilmemesi ve sinir rejenerasyonudur.Üst ekstremiteyi kontrol eden sempatik sinir denervasyonuyla ortadan kalkan vazokonstriktör etki ve kan akımı artışı palmar ısı artışı olarak yansır.Çalışmamızda idiyopatik hiperhidrozis nedeniyle sempatikotomi yapılan 30 hastanın hepsinin, peroperatuar takiplerinde palmar ısı artışı olduğu; bu hastalardan izole palmar 5 (%16.7), palmar+aksiller 2 (%6.6), palmar+plantar 11 (%36,6) palmar+plantar+aksiller 10 (%33.5) hiperhidrozis yakınması olan toplam 28 hastanın palmar terlemelerinin tamamen kesildiği görüldü.Bu nedenle peroperatuar palmar ısı takibiyle sıcaklık artışını gözlemleyerek, yaptığımız işlemin doğruluğunu verifiye edebileceğimiz kanaatindeyiz. Bu hem operasyon sırasında cerraha yaptığı işlemin başarısı hakkında fikir vermekte, hem de fazladan doku diseksiyonu yapılmasını önleyerek postoperatif görülebilecek komplikasyonların azalmasını sağlamaktadır.Ancak plantar ısı takibi yapılan hastalarda ısı değerlerinde sempatikotomi sonrası artış olmadığı görüldü. Bu grupta sadece bir hasta (%4.8) yakınmasının kesildiğini, 13 hasta (%61.9) azalma olduğunu, 7 hasta ise (%33.3) değişiklik olmadığını belirtti. Bu sonuçlarla plantar ısı takibinin sempatikotomi yapılan hastalarda plantar terlemenin kesildiğini verifiye etmede ve başarılı bir ameliyatın göstergesi olarak kullanılamayacağı görüşündeyiz.
Özet (Çeviri)
İdiopathic hyperhidrosis effects patients social and occupatinal life adversly. Systemic and local medical therapies are not long lasting and need repetitive interventions which are not much effective and also replaced by endoscopic thoracal sympathicotomy (ETS). ETS provides definitive solution and high rate of success which raise the patient satisfaction. Compansatory sweating is a frequent side effect of ETS and its cause is still not well known.Nerve regeneration, undetermined Kuntz nerve fibres and missidentified sympathetic chain are the most causes of failure.Denervation of sympathetic nerve supply to upper extremity causes vasodilatation that increases blood flow and so palmar temperature.Our trial consist of 30 patients suffering hyperhidrosis. All patients? palmar temperature increased during peroperative follow up. 28 patients had palmar hyperhidrosis which palmar, palmar+axillary, palmar+plantar, palmar+plantar+axillary and are respectively 5 (%16.7), 2 (%6.6), 11 (%36,6), 10 (%33.5). All these 28 patients?palmar hyperhidrosis complains resolved.According to our trial, we consider that palmar temperature increase during operation verify correction of sympathicotomy. The increase of temperature informs the surgeon about correct isolation of the syphathetic chain and avoid extra dissection of tissues, also diminish the complication rate.Conversely, we didn?t observe plantar temperature raise after sympathicotomy. Only 1 (%4.8) patient?s plantar complains resolved; 13 (%61.9) patients plantar sweating was reduced; 7 (%33.3) patients? remained same after operation. We concluded that plantar temperature measurement is not appropriate to verify the sympathicotomy operation achievement.