Ötiroidi genç primer lokal hiperhidrozis hastalarında torakal sempatik blokaj ameliyat yanıtının preoperatif TSH aralığına göre değerlendirilmesi
Evaluation of thoracal sympathetic blockage surgery response in accordance with preoperative TSH levels in euthyroid young primer local hyperhidrosis patients
- Tez No: 499123
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURETTİN YİYİT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Endocrinology and Metabolic Diseases, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Sultan Abdülhamid Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Primer lokal hiperhidroz, herhangi bir sistemik hastalıkla ilişkisi bulunmaksızın; palmar, aksiller, plantar veya fasiyal alanlarda görülen aşırı terleme olarak tanımlanmaktadır ve günümüzde tedavisinde altın standart endoskopik torakal sempatektomidir. Tiroid bozukluklarının özellikle sekonder hiperhidrozun sebepleri arasında görüldüğü bilinmektedir. Gerek ortopedi, gerekse kardiyovasküler cerrahi olmak üzere çeşitli alanlarda subklinik hipotiroidinin postoperatif etkileri araştırılmış, ancak subklinik hipotiroidinin, hiperhidrozun cerrahi tedavisi üzerine etkilerine ilişkin bir çalışma yapılmamıştır. Çalışmamızda bir tiroid bozukluğu sayılan ancak neredeyse tamamen insidental olarak tespit edilebilen ve laboratuvar bir tanı olan subklinik hipotiroidinin, hiperhidroz cerrahisi sonrası süreçteki hasta memnuniyeti üzerine etkilerini araştırmak hedeflendi. Çalışmamızda Sultan Abdülhamid Han Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göğüs Cerrahisi Kliniği'nde 11 Şubat 2013 ile 5 Ocak 2017 tarihleri arasında primer hiperhidroz nedeniyle opere edilen 82 hasta retrospektif olarak değerlendirildi. Hastalar preoperatif tiroid stimulan hormon düzeyleri açısından iki gruba ayrıldı. Gruplardan biri (Grup A) tiroid fonksiyonları açısından tamamen normal laboratuvar değerlere sahipken, diğer grup (Grup B); subklinik hipotiroidi değerlerine sahipti. Her iki gruba postoperatif süreçte ameliyat sonuçlarını irdeleyen bir hasta memnuniyet anketi uygulandı. Anket sonuçları değerlendirildiğinde Grup A ve Grup B arasında subklinik hipotiroidinin postoperatif memnuniyete etkisi açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı (p=0,13) ve subklinik hipotiroidinin endoskopik torakal sempatektomi sonuçlarını etkilemediği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Primary local hyperhidrosis is defined as excessive sweating in palmar, axillar, plantar, or facial areas without any connection with systemic disease. Gold standard treatment of it is the endoscopic thoracic sympathectomy today. It is known as seen in thyroid disorders appearing in the reasons of -especially- secondary hyperhidrosis. Postoperative effects of subclinical hypothyroidism were studied in various areas, such as orthopedics and cardiovascular surgery, but no studies took place regarding the effects of subclinical hypothyroidism on surgical treatment of hyperhidrosis. In our study it is aimed to examine the effects of subclinical hypothyroidism, regarded as a thyroid disorder but can be detected almost incidentally as a laboratory diagnosis, on patient satisfaction after hyperhidrosis surgery. Eighty-two patients undergoing surgery because of primary hyperhidrosis between the date of February 2013 and January 2017 in Sultan Abdülhamid Han Training Hospital Thoracic Surgery Department were evaluated retrospectively. Patients were divided in the two groups according to their preoperative thyroid stimulating hormone grades. While one of the groups (Group A) showed completely normal lab values in terms of thyroid functions, the other group (Group B) showed findings of subclinical hypothyroidism. In postoperative period, a patient satisfaction questionnaire was conducted on both groups, analyzing operation results. When examining of the questionnaire results, it can be said that there is no statistically significant difference for Group A and Group B in terms of the effects of subclinical hypothyroidism on postoperative satisfaction (p=0,13) and the conclusion was that the subclinical hypothyroidism has no effect on endoscopic thoracic sympathectomy results.