Uluslararası derecelendirme kuruluşlarının raporlarında Türkiye'nin yabancı sermaye çekimi önündeki engeller ve çözüm önerileri
The obstacles and solutions in front of Turkey's foreign investment drawing in the reports of international credit rating agencies
  1. Tez No: 601159
  2. Yazar: NURİYE ÖZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARİF ÖZAYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İktisat ve Finans Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İktisat ve Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışma Türkiye'nin yabancı sermayeden yararlanma çabalarının önündeki engeller ve çözüm yollarına odaklanmıştır. Türkiye içinde bulunduğu tasarruf açığı sorunun kısa dönem çözümünü küresel tasarrufları Türkiye'ye çekmekte görmektedir. Ancak Türkiye küresel finans piyasalarına erişimde sorun yaşamaktadır. Sorunun kaynağı Uluslararası Kredi Derecelendirme kuruluşlarıdır. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları (KDK), finansal piyasalarda borç alan ve veren taraflar arasındaki bilgi asimetrisi sorununu en aza indirmeyi amaçlamaktadırlar. KDK'lar ülkeleri kredi riski bakımında notlandırmaktadırlar. Kredi Derecelendirme Kuruluşlarca belirlenen ülke kredi notları, ülkelerin finansal yükümlülüklerini yerine getirebilme kapasitelerinin ve isteklerinin, bir başka deyişle ülkelerin kredi riskinin bir göstergesi olarak değerlendirilmektedir. Bu çerçevede, kredi derecelendirme notları bir ülkenin uluslararası finans piyasalarına erişiminde ve bu erişimin koşullarının belirlenmesinde önemli rol oynamaktadırlar. Ülkenin kredi derecelendirme notunun yatırım yapılabilir seviyede olmasının borçlanma maliyetlerinde bir düşüşe sebep olmasının yanı sıra sadece yatırım yapılabilir statüsündeki ülkelere yatırım yapabilen kurumsal yatırımcıların yatırım şartlarını sağlaması nedeniyle potansiyel yatırımcı havuzunu da genişlettiği belirtilmektedir. Günümüzde çok sayıda Kredi Derecelendirme Kuruluşu (KDK) olmasına rağmen üç şirket (S&P, Fitch ve Moody's) öne çıkmaktadır. Bu üç şirket küresel tasarrufların hangi ülkelere yöneleceği konusunda etkili olmaktadır. Bu çalışmada ad geçen üç kuruluşun Türkiye raporları incelenmiş ve Türkiye'nin kredi notunun yatırım yapılabilir seviyenin altında çıkmasının nedenleri tespit edilmiştir. Bu nedenlere arasında, Türkiye'nin yüksek cari açık problemine ve sıcak paraya olan bağımlılığına vurgu yapılmaktadır. KDK'lar da Türkiye'nin sağlam bankacılık ve kamu maliyesi yapısına rağmen hala cari açık ve döviz kuru risklerine karşı kırılgan olduğunu, yüksek dış finansman ihtiyacı nedeniyle uluslararası piyasalara olan bağımlı olduğunun altı çizilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study focus on obstacles and solutions to Turkey's efforts to benefit from foreign capital. Turkey sees short-term solution of deficit saving problem by drawing global savings to Turkey. However, Turkey is experiencing difficulties in access to global financial markets. At this point the main source of the problem is the International Credit Rating Agencies. The Credit Rating Agencies (CRA) aim to minimize the information asymmetry problem between the lenders and borrowers in the financial markets. CRAs score countries in terms of credit risk. The country's credit ratings determined by the Credit Rating Agencies indicate the capacity and willingness of countries to fulfill their financial obligations, in other words, it is considered as an indicator of the credit risk of countries. In this context, credit ratings play an important role in determining a country's access to international financial markets and the conditions of this access. In addition to the fact that the credit rating of the country is at an investment grade level, it leads to a decrease in borrowing costs, and it also expands the potential investor pool as it provides the investment conditions for institutional investors who can only invest. Although there are many Credit Rating Agencies (CRAs) today, three companies (S&P, Fitch and Moody's) have been standing out. These three companies are effective in the countries where global savings will be directed. In this study, Turkey's reports of in question three organizations were examined and the reasons for Turkey's credit score below the investment level were determined. Among these reasons include the Turkey's high current account deficit problem and also emphasize the dependence on hot money. Although CRAs on Turkey's robust banking and public finance structure, It is underlined that it is still fragile against current account deficit and exchange rate risks, and is dependent on international markets due to the need for high external financing.