Avrupa Birliği'nin radikalizmle mücadele yöntemleri
The European Union's struggle methods with radicalism
  1. Tez No: 601158
  2. Yazar: GÜLCİHAN TEMİZ BARIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CANGÜL ÖRNEK KONU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
İnsanlık tarihi kadar eski olan terör çeşitli süreçlerden geçerek günümüze kadar gelmiştir. Avrupalı devletler güvenliklerini sağlamak adına ekonomik ve siyasi olarak bütünleşmeye gitmiştir. Bu amaç doğrultusunda hem ekonomik hem siyasi olarak birçok adım atılmış, atılan adımlardan en önemlisi ise Avrupa Birliği'nin kurulması olmuştur. Avrupa Birliği'nin kurulması ile birlikte terörle mücadele adına birçok çalışma yürütülmüş fakat birlik beklenen başarıyı yakalayamamıştır. 11 Eylül saldırılarının da gerçekleşmesiyle Avrupa'da güvenlik zafiyetinin üst seviyede olduğu gözlemlenmiştir. Terörle mücadele adına çeşitli önlemler alınmış, 2004 Madrid ve 2005 Londra saldırıları ile de bu önlemler daha da arttırılmıştır. Küreselleşme ile birlikte IŞİD'in doğuşu, yabancı savaşçı ve radikalizmle mücadeleyi de beraberinde getirmiştir. Radikalleşme ve terör hukuki, kurumsal önlemlerin yanısıra psikolojik, sosyal ve ekonomik boyutlarıyla da değerlendirilmelidir. Alınan tüm önlemlere rağmen 2015'te Fransa'da Charlie Hebdo dergisine yapılan saldırı ile birlikte İslami radikalizm daha da tırmanmış ve terör ideolojik boyut kazanmıştır. Bunun sonucunda Avrupa'da İslamofobi artarak daha da tartışılır hale gelmiştir.
Özet (Çeviri)
Terror, which is as old as the history of humanity, has passed through various processes and has survived until today. European states have gone into economic and political integration in order to provide their security. To this end, many steps have been taken both economically and politically, and the most important one has been the establishment of the European Union. With the establishment of the European Union, many studies have been carried out in the name of combating terrorism, but the European Union has not achieved the expected success. With the September 11 attacks, the security weakness in Europe was observed to be at the highest level. Various precautions have been taken in the name of combating terrorism and these precautions have been increased with the 2004 Madrid and 2005 London attacks. With the globalization, the rise of ISIS brought along the fight against foreign fighters and radicalism. Radicalization and terrorism should be evaluated in terms of psychological, social and economic dimensions as well as legal, institutional measures. Despite all the measures taken in 2015, with the attack on Charlie Hebdo in France, Islamic radicalism escalated, and terror gained an ideological format. As a result, Islamophobia has become increasingly debatable in Europe.