Üre kullanılarak üretilen cnt takviyeli alüminyum köpüğün karakterizasyonu
Characterization of cnt reinforced aluminum foam produced by using urea
  1. Tez No: 601174
  2. Yazar: ABDULLATIF EMAR S ABO SBIA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARİF UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Özet: Bu çalışmada başlangıç malzemeleri olarak % 99,5 saflıkta Al ( % 95 saflıkta (ortalama dış çapı > 50 nm, uzunluk 10–20 µm) çok-duvarlı karbon nano tüpler (MWCNT) ve ortalama çapı 1,5 mm olan küresel şekilli üre (CH4N2O) granülleri kullanılmıştır. Deneysel çalışmalar öncelikli olarak alüminyum ve CNT parçacıklarının karıştırılması ile başlamıştır. Bunun için ağırlıkça oranları değişen (% 0, 0.5, 1 ve 2) CNT parçacıkları alüminyum tozlarına ilave edilerek paslanmaz çelik bir kap içerisinde bilyeli bir karıştırıcıda 60 dakika karıştırılmıştır. Karışımda kullanılan bilye/toz oranı 5:1'dir. Karıştırma esnasında süreç kontrolü için %1 oranında stearik asit kullanılmıştır. Boşluk tutucu olarak ağırlıkça %15, %30 ve %50 oranında üre seçilmiştir. Karışım öncesi üre granülleri üzerine Al/CNT karışım tozlarının yapışması için yapışkan bir yüzey elde etmek üzere etanol (2 hacim%) püskürtülmüştür. Böylece karışım tozların üre üzerine eşit dağılımı sağlanmıştır. Daha sonra karışım 600 MPa basınç altında tek eksenli olarak sıkıştırılmıştır. Sıkıştırılmış kompaktlardaki ürelerin çözünümü için numuneler 80°C'de 3 saat su banyosunda bekletilmiştir. Daha sonra numuneler etanol ile yıkandıktan sonra kurutulmuştur. Çözelti aşamasından sonra numuneler 650 °C'de 2 saat boyunca sinterleme işlemine tabii tutularak köpük numuneler üretilmiştir. Üretilen numunelerin karakterizasyon işlemlerinde makro-mikro yapısal analizler, yoğunluk ölçümleri, sertlik ölçümleri ve basma testleri kullanılmıştır. Elde edilen deneysel sonuçlara göre üre miktarındaki artış ile birlikte gözeneklilik miktarında artış, yoğunluk değerlerinde azalma meydana gelmiştir. Maksimum gözeneklilik ve yoğunluk %50 üre ile üretilen numunelerde sırasıyla % 69 ve 0.84 g.cm-3 olarak elde edilmiştir. Ayrıca CNT parçacıklarının gözeneklilik üzerine önemli bir etkiye sahip olmadığı ancak sertlik değişimi üzerinde önemli etkiye sahip olduğu belirlenmiştir. %15 üre ile üretilen %2 CNT içeren köpük numunelerde maksimum sertlik (65 HV) elde edilmiştir. Numunelerin sıkıştırma özellikleri köpüklerin bağıl yoğunluklarındaki azalma ile birlikte düşmüştür. Minimum plastik çökme dayanımı (3.4 MPa) %50 üre ile üretilen %1 CNT içeren numunelerde elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Abstract: In this study, 99.5% purity Al ( 95% purity (average outer diameter> 50 nm, length 10–20 µm) multi-walled carbon nanotubes (MWCNT) and average diameter 1.5 mm spherical shaped urea (CH4N2O) granules were used as starting materials. Experimental studies started primarily by mixing aluminum and CNT particles. For this purpose, CNT particles with varying weight ratios (0, 0.5, 1 and 2%) were added to the aluminum powders and mixed in a stainless steel vessel on a ball mixer for 60 minutes. The powder/ball ratio used in the mixture is 5/1. 1% stearic acid was added to the mixture for process control during mixing. The urea (15%, 30% and 50% by weight) was chosen as the space-holder. Ethanol (2 vol%) was sprayed onto the urea granules prior to mixing to obtain an adhesive surface for adhering the Al / CNT mixture powders. Thus, an even distribution of the mixture powders over urea was achieved. The mixture was then uniaxially compressed under a pressure of 600 MPa. For the dissolution of urea in the compacted compacts, the samples were incubated at 80 ° C for 3 hours in a water bath. The samples were then washed with ethanol and then dried. After the solution step, the samples were sintered at 650°C for 2 hours to produce foam samples. Macro-micro structural analyzes, density measurements, hardness measurements and compression tests were used for characterization of the samples. According to the experimental results; the amount of porosity increased with increase in the amount of urea. Density values were also decreased. The maximum porosity and density of the samples produced with 50% urea were obtained as 69% and 0.84 g.cm-3, respectively. In addition, it was determined that CNT particles had no significant effect on porosity but had a significant effect on hardness change. Maximum hardness (65 HV) was obtained in foam samples containing 2% CNT produced with 15% urea. The crushing properties of the samples decreased with the decrease in the relative density of the foams. Minimum plastic collapse strength (3.4 MPa) was obtained in samples containing 1% CNT produced with 50% urea.