İki farklı tutkal kullanılarak üretilen yonga levhaların bazı özelliklerinin belirlenmesi
Determination of some properties of particleboards produced with two different adhesives
  1. Tez No: 473132
  2. Yazar: MEHMET CÜLFÜK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KADİR KARAKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada iki farklı tutkal ve iki farklı hammadde kullanılarak yonga levhalar üretilmiştir. Hammadde olarak odun yongası ve buğday sapı, tutkal olarak üre formaldehit ve PMDI kullanılmıştır. Çalışmanın amacı üretilen yonga levhaların kalite özellikleri üzerine tutkal türü, tutkal miktarı, hammadde türü ve hammaddelerin yonga levha içerisindeki kullanım yerlerinin etkisinin belirlenmesidir. Bu amaç doğrultusunda tek ve üç tabakalı olmak üzere 16 adet yonga levha üretilmiştir. Üretilen levhaların eğilme direnci, eğilmede elastikiyet modülü değerleri, yüzeye dik çekme direnci, kalınlık artışı ve ağırlık artışı (su alma) oranları sırasıyla EN 310, EN319 ve EN 317 standartlarına göre belirlenmiştir. Elde edilen istatistik sonuçlarına göre PMDI tutkallı levhalar üre formaldehitli levhalara göre daha yüksek çekme direnci, eğilme direnci, eğilmede elastikiyet modülü değerlerine sahip olduğu görülmüştür. Üretilen levhalarda kullanılan tutkal oranı artıkça mekanik değerlerde artış olduğu belirlenmiştir.Üre formaldehit tutkalı ile üretilen levhalar PMDI tutkalı ile üretilen levhalardan daha çok su alıp şiştiği tespit edilmiştir.PMDI tutkalı ile üretilen yonga levhaların tamamı standartta istenen değerleri sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, particleboards were produced with two different adhesive and two different lignocellulosic materials. Urea formaldehyde and PMDI were used as adhesive. Wheat straw and mixture of pine and poplar particles were utilized as lignocellulosic material. The aim of the study was to determine the effects of type and amount of adhesive, type of lignocellulosic materials on the particleboards properties. In addition, effects of usage layers of the lignocellulosic materials were investigated.For this purpose, sixteen particleboards with single or three layers were produced. Test samples were prepared and their mechanical and physical properties including bending strength, modulus of elasticity, internal bond strength, thickness swelling and water absorption of the samples were determined according to EN 310, EN 319 and EN 317 standards, respectively. As results of this study, the particleboards produced with PMDI adhesive were provided better bending strength, modulus of elasticity, internal bond strength than urea formaldehyde adhesive. Mechanical strength values were increased with rising of adhesive amount. The particleboards produced with urea formaldehyde were absorbed more water and more swelled than PMDI. All the boards manufactured with PMDI adhesive provided standard requirements.