Karbon borularda nano katkılarının mekanik ve termal karakterizasyona etkisi
Effect of nano additives on mechanical and thermal characterization of carbon pipes
- Tez No: 601186
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET KAYRICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Karbon Borularda Nano Katkıların Mekanik ve Termal Karakterizasyona Etkisi adlı bu yüksek lisans tezinde; sarım makinası, boru kürleme cihazı, otoklav ile minimum (%2 ve daha az) boşluk içeren kaliteli karbon fiber kumaş sarımlı karbon boru üretmek ve aynı zamanda bunlara reçine içine homojen bir şekilde karbon nanotüplerin dispersiyonu konusunda deneysel çalışmalar yapmaktır. Bu çalışmada karbon nanotüplü ve nanotüpsüz reçine, karbon kumaşa emdirilerek çelik boru kalıba 10 kat sarılmıştır. Bu şekilde karbon nanotüpün fiber matris ara yüzeylerinde ve katmanlar arasındaki arafaz yüzeyinin mekanik ve termal dayanıma etkisi edilmesine çalışılacaktır. Bu elde edilen karbon nanotüp takviyesiz karbon fiber boruların, reçine içerisine karbon nanotüp disperse edilen ve arayüzey takviyesi oluşturulan borularla arasındaki mukavemet artışı kıyaslanacaktır. Karbon fiber kumaş malzemeye homojen bir şekilde dağılımı sağlanan karbon nanotüplerin kompozit boruların mekanik karakterizasyonuna etkisi düşey darbe deneyi ile, termal karakterizasyona etkisi de TGA ve DSC deneyleriyle incelenecektir.
Özet (Çeviri)
In this master's thesis titled The Effect of Nano Additives on Mechanical and Thermal Characterization of Carbon Pipes; winding machine, pipe curing device, autoclave with a minimum (2% and less) of high quality carbon fiber fabric winding carbon pipes to produce, as well as homogeneous dispersions of carbon nanotubes into them to make experimental studies. In this study, carbon nanotube and non-nanotube resin was absorbed into carbon fabric and steel pipe was wrapped to mold 10 times. In this way, it will be tried to effect the mechanical and thermal strength of the interphase surface between the fiber matrix interfaces and the layers of carbon nanotube. The strength increase of these obtained carbon nanotube non-reinforced carbon fiber pipes will be compared with those pipes which are dispersed with carbon nanotube into the resin and interfaced. The effect of carbon nanotubes homogeneously distributed on carbon fiber fabric material on mechanical characterization of composite pipes will be examined by vertical impact test and effect on thermal characterization by Thermal gravimetric analysis and Differential Scanning Calorimeter Analysis tests.