Akışkan taşıyan boruların dinamiği
Dynamics of pipes conveying fluid
  1. Tez No: 483510
  2. Yazar: SEÇKİN FİLİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN AYDOĞDU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada, akışkan taşıyan boruların dinamik davranışları incelenmiştir. Bu kapsamda akışkan taşıyan boruların farklı sınır koşullarındaki serbest titreşimleri ve bu borularda dalga yayılımı problemleri araştırılmıştır. Hareket denklemleri, Hamilton Prensibi kullanılarak elde edilmiştir. Akışkan taşıyan borular çubuk ve kiriş olarak modellenmişlerdir. Boru, malzeme özellikleri izotrop ve fonksiyonel derecelendirilmiş olarak kabul edilmiştir.Dalga yayılımı, akışkan taşıyan tek ve birbirine bağlı karbon nanotüpler için yapılmıştır. Akışkan taşıyan boruların dinamiği farklı malzemeler ve ölçekler (makro ve nano) için incelenmiştir.Borunun enine titreşiminde, tek boru için inceleme yapılmıştır. Enine titreşim durumunda, hareket denklemlerinin çözümünde Sonlu Farklar Yöntemi kullanılmıştır. Boru geometrisi ve akışkanın hızı gibi etkilerin titreşim ve dalga yayılımındaki karakterleri incelenmiştir.Ayrıca, akışkan taşıyan boruların enine titreşimi analizinde, ısıl etkiler de dikkate alınmıştır. Boyuna titreşimde ise, Green fonksiyonları kullanılarak çözüm gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, dynamics of fluid conveying pipes have been studied. The vibration of fluid conveying pipes at different boundary conditions and the wave propagation problems were investigated. Equations of motion were obtained by using the Hamiltonian Principle.Fluid conveying pipes were modeled by using rod and beam models. Isotropic and functionally graded material properties have been considered. Wave propagation has been investigated for fluid conveying single and double nanotubes. In case of vibration, Finite Differences Method is used to solve equation of motion. Different materials and scales(nano and macro) were examined.In the tranverse vibration of the pipe, a single pipe is used. Finite Differences Method is used to solve equation of motion. The character of vibration and wave propagation on the effects of pipe geometry and velocity of the fluid flow are investigated. In addition, thermal effects were also taken into account in the analysis of the transverse vibration of the fluid conveying pipes. In longitudinal vibration, solution was realized by using Green functions.