Metal kesme değişkenleri değerlerinin bilgisayar destekli optimizasyonu
- Tez No: 6012
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FERRUH ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
-17- ÖZET 19. yüzyılın başlangıcında sanayi devriminin başlaması ile birlikte, üretim aracı olarak takım tezgâhları kullanıl maya başlamıştır. Tekniğin gelişmesi ile birlikte, takım tez gâhları günümüzdeki anlamı ile hızlı bir gelişme göstermiş lerdir. Bu gelişmeler; bir parçaya nihayi şekli vermek için, en yüksek prodüktiviteyi ve en düşük maliyeti sağlamak amacı ile uygulanması gereken imalât yöntemlerini inceleyen“İmalât Teknolojisi”bilim dalma paralel olarak sürmüştür. 1950 yıllarında, takım tezgâhlarının sayısal denetimli (NC-Numerical Control) hale getirilerek kullanılmaya başlan ması ile birlikte yeni bir devir başlamış ve günümüzde NC tezgâhların bilgisayarlarla donat ılmasıyla DNC (Direct Nume rical Control) ve CNC (Computer Numerical Control) tezgâhları oluşmuştur. Bilgisayarların kullanılması ile bu tezgâhlar iş lemlerini, özellikle günümüzün ekonomik şartlarında büyük bir önemi olan“OPTİMİZÂSYON”düzeyinde yapmaya başlamışlardır. Günümüz şartlarında sanayinin amacı en kısa zamanda, (terminde) düşük maliyette ve yüksek kalitede mal üretmektir. Bu amaçla, talaşlı imalât işlemlerinin kesme değişkenlerini" optimizasyonu için birçok yöntemler geliştirilmiştir. Bu op- timizasyon yöntemleri günümüzde bilgisayar destekli olarak uygulanmaktadır. Bu çalışmada Geometrik Programlama tekniğini kullanarak talaşlı imalât (metal kesme) işlemlerinde j maliyet denklemle rinden hareketle, kesme değişkenlerinin bilgisayar destekli optimizasyonu araştırılmıştır. Çözüm için Geometrik Program lama tekniğinin kullanıldığı bir bilgisayar programı yazılmış ve örnek tornalama işlemleri üzerinde çalıştırılarak sonuçla rı incelenmiştir. Metal kesjıe değişkenlerinin optimizasyonuna yönelik bu paket program, CAD/CAM sistemlerinin imalât alanındaki modül lerinden bir tanesi olarak geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
-III- ABSTRACT At the first decade of the 19 century, as a result of industry revolution, the machine tools appeared in manufactu ring processing. Machine tools improved with paralel to tech nology. Manufacturing processes which is horn as a science un der those improvements, offers high productivity, less costs on the production methods on the goods. On 1950" s numerical control systems started to use on mac hining field, that was a new concept and a revolution also. Today's technology applying NC to machining able to produce DNC (Direct Numerical Control) and CKC(Computer Numerical Cont rol) machine tools. By using computers on machine tools, it is possible to produce goods according to optimization's rules. The purpose of the today's industry is to produce the goods on delivery time with less costs and high quality. For this pur pose a lot of methods considering optimization are improved on cutting field. These optimization precesses are used with com puter aided. On that article, the optimization of machining variables are researched by using the Geometric Programming iechnique and cost analysis equations. A computer program is prepeared by using Geometric Programming Technique and applied on some turning process and the results are checked. That program imp roved as a modüler system on CAD/CAH.