Takım tezgahlarında kesme değişkenliklerinin eniyi değerlerinin belirlenmesi
  1. Tez No: 2467
  2. Yazar: DOĞAN EROL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İMDAT KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1985
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
ÖZET Bu çalışmada, talaşlı üretim sürecinde kesme değiş kenlerinin belirlenmesi problemi ele alınarak, bu problem için dört ekonomik ölçütü (üretim düzeyi veya talaş debisi, kâr düzeyi, üretim süresi ve üretim maliyeti) birlikte göz- önüne alan bilgisayar destekli bir sayımlama yöntemi geliş tirilmiştir. Yöntem paso değeri, ilerleme hızı ve kesme hı zı olarak ele alman kesme değişkenlerinin birlikte alabi lecekleri değerler içinden eniyisini seçme esasına dayan maktadır, önerilen yöntemin algoritması ve buna karşı gelen BASIC programlama diliyle bilgisayar programı yazılmıştır. Çalıştırılan programla herhangi bir takım tezgâhı üzerinde ki dönel ve dönel olmayan düzlemsel yüzeyli iş parçalarının kesme değişkenleri, dört ekonomik ölçüt birlikte değerlen dirilerek bulunabilmektedir. Geliştirilen yöntemin, bir torna tezgâhında ayna-punta arasına bağlanmış dişli kutusu mili için uygulaması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study a computer aided enumeration technique based on four economic criteria (production rate or metal removal rate, profit rate, machining time and machining cost) is developped for the machine tools operations. This technique is based on selecting optimum values of the machining variables (depth of cut, feed rate, cutting speed) from set of feasible solutions. A BASIC computer program is written according to the proposed algorithm that is capable of determining optimum values of machining variables of rotational or flat surface machinary parts on any machine tool. Computer program is run for gear box shaft held in between chuck and tail stock on a workshop lathe. XI