Hareketli ve sabit fotovoltaik sistemlerin istanbul iklim koşulları altında performanslarının karşılaştırılması
Performance comparision of tracking and fixed photovoltaic systems under i̇stanbul climate conditions
- Tez No: 601214
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENGİN GEDİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Yapılan bu çalışmada; yenilenebilir enerji kaynaklarının etkin kullanımına vurgu yapılarak fotovoltaik panellerin öneminin benimsenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda İstanbul iklim şartlarında 40°55'12.6“N 29°17'07.8”E coğrafi konumu üzerinde, aynı teknik özelliklere sahip 2 adet güneş takip sistemli fotovoltaik paneller ve sabit fotovoltaik panel sistemlerinin enerji üretimleri kıyaslanmıştır. Bununla birlikte güneş takip sistemli fotovoltaik panel sisteminin ekonomik işletme ömrü boyunca sağladığı fayda ve ekonomik yönden uygulanabilirliği araştırılmıştır. Çalışmadan elde edilen sonuçlara göre güneş takipli sistemin performansı sabit PV sistemine göre yaklaşık % 30 daha fazla olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study; it is aimed to adopt the theme of photovoltaic panels taking into consideration energy needs and effective usage of renewable energy sources. For this purpose, the energy production of fixed photovoltaic panel sytems and two tracking photovoltaic systems with the same technical characteristics were compared on 40° 55'12.6“N 29 ° 17'07.8”E geographical position in Istanbul climatic conditions. However, the applicability of the photovoltaic panel system with solar tracking system during the economical operating life has been examined. According to the results obtained from study, the performance of the solar tracking system was found to be approximately 30% higher than that of the fixed PV system.