Serapias orientalis subsp. orientalis l.'in peyzaj mimarlığında değerlendirilmesi üzerine bir araştırma
A study on the Serapias orientalis subsp. orienatalis L.'s evaluation on landscape architecture
- Tez No: 601215
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tez çalışması ile Orchidaceae familyasına ait Serapias cinsi Serapias orientalis subsp. orientalis türünün Karadeniz Teknik Üniversitesi sınırları içerisinden toplanarak KTÜ Araştırma serasında vejetasyon sonuna kadar yetiştirilmiştir. Vejetasyon sonunda oluşan soğanların çaplarına göre (≤ 30mm, 30-45 mm, 45-60 mm, 60mm ≤ ) ayrılarak daha önceden hazırlanmış olan Trabzon ili, Yomra ilçesi, İkisu Köyü'ndeki deneme desenine dikimi yapılmıştır. Bu dikim alanında yetişen bitkilerin aylara göre morfolojik özellikleri (yaprak sayısı, çiçek sayısı, bitki boyu ve kardeşlenme) tespit edilmiştir. Elde edilen verilere göre soğan çapı 60 mm üzeri olan soğanlarda çiçek boyu, çiçek sayısı ve kardeşlenme sayısı diğer çaptaki soğanlara göre (≤≤ 30mm, 30-45 mm, 45-60 mm) verimliliğinin daha fazla olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In the light of this thesis study, Serapias orientalis subsp. orientalis species were gathered within the boundaries of the Black Sea Technical University and cultivated until the end of vegetation during KTU research. The plantation of the bulbocodium (diameter of 30mm, 30-45mm, 45-60mm) which has grown at the end of vegetation has completed on the area of İkisu Village, Yomra district of Trabzon which has been prepared beforehand. The monthly morphological features of those plants have been registered according to their number of leaves, blossoms, height and fraternization. According to the data that has gathered from this study, the bulbocodium whose diameter is more than 60mm has more blossoms and fraternization and also its flower length is longer than the other bolbocodiums which have the diameter of 30mm, 30-45mm, 45-60mm.