'Harran Ovası koşullarında yapraktan uygulanan bazı besin elementlerinin pamuğun (Gossypium hirsutum L.) verim ve verim öğelerine etkisi'
The effect of some nutrients applied to leaf on yield and yield components of cotton (Gossypium hirsutum L.) under Harran Plain conditions
  1. Tez No: 601275
  2. Yazar: BESTAMİ KÖSEOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışma 2018 yılında Harran ovası ekolojik koşullarında yapraktan uygulanan bazı besin elementlerinin pamuğun verim ve verim ögelerine etkisini araştırmak amacıyla planlanmış ve yürütülmüştür. Çalışmada;“Fiona”ve“Ba 440”pamuk çeşitlerine; taban ve üst gübrelemeye ek olarak;“10.5.40 NPK, Basfoliar Black H 15 SL, Basfoliar Kelp SL, Bor-8, Kalsiyum, Fetrilon Combi”ticari isimli bitki besin elementleri uygulanmıştır. Deneme tesadüf bloklarında bölünmüş parseller deneme desenine göre 3 tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Araştırmada kullanılan besin elementleri prospektüslerinde tavsiye edilen miktarda ve zamanda uygulanmıştır. Denemeden elde edilen sonuçlara göre; Yapraktan besin elementi uygulamalarının bitki boyu, odun dalı sayısı, koza sayısı, koza ağırlığı, koza kütlü ağırlığı, kütlü pamuk verimi ve erkencilik oranı üzerine istatistiksel önem düzeyinde etkili olduğu, ancak; meyve dalı sayısı, çırçır randımanı, 100 tohum ağırlığı, lif inceliği, lif uzunluğu, lif kopma dayanıklılığı ve lif indeksi üzerine etkili olmadığı tespit edilmiştir. Denemede kullanılan Ba-440 pamuk çeşidinden 510.83 kg/da, Fiona pamuk çeşidinden ise 425.50 kg/da kütlü pamuk verimi elde edilmiştir. Bir yıllık çalışma sonuçlarına göre; bazı bitki besin elementlerinin prospektüsünde tavsiye edildiği şekilde ve dozlarda pamuğa uygulanmasının koza sayısını, koza kütlü ağırlığını ve kütlü pamuk verimini arttırdığı, kontrole göre daha yüksek verim alındığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in 2018 to investigate the effects of some nutrients applied as foliar fertilization on yield and yield components of cotton under the ecological conditions of Harran plain. At the experiment;“ Fiona ”and“ Ba 440 ”cotton varieties were used as plant material; in addition to base fertilization from soil, and additional“10.5.40 NPK, Basfoliar Black H 15 SL, Basfoliar Kelp SL, Bor-8, Calcium, Fetrilon Combi ”were used as the foliar fertilization. The experiment was carried out employing split plots with 3 replications according to the randomized complete block experimental design. In the study, foliar fertilizations were applied to the green herba with the amount and plant growing circuit recommended by prospectus. It was found that; Foliar fertilization applications were found to be significant statistically to plant height, number of monopodial branches, number of boll per plant, boll weight, seed cotton yield and earliness rate. On the other hand, foliar fertilization were found to be non significant on the number of sympodial branch, gin yield, 100 seed weight, fiber fineness, fiber length, fiber strength and fiber index. Seed cotton yield of Ba-440 (510.83 kg/da) was found higher than Fiona cotton variety from (425.50 kg/da). It was concluded that plant nutrient elements applied to the cotton as foliar fertilization, at recommended dose and application circuit of plant, increased the number of boll per/plant, boll weight (g) and seed cotton yield (kg/da) according to the control.