Kranioplastide preoperatif rekonstrüksiyon (Teknik not)
- Tez No: 60128
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
ÖZET Bu çalışma 1997 yılı içerisinde GATA Nöroşirurji Kliniğinde yapılmış olup Kranial defektli hastalarda daha iyi kozmetik sonuçlar almak için planlanmıştır. Çalışmamızda 17 tane kranial defektli hastanın tomografik çekimlerinden yola çıkarak manuel olarak kalıpların oluşturulması konusunda teknik bir not tariflenmiş ve bu yolla öpere edilmiş vakalar sunulmuştur. Tekniğimiz eşit aralıklı tam simetrik CT çekimi, her kesitin detektif kısmının rekonstrüksiyonu ve bu rekonstrüktif parçaların birbiri üzerine konarak kalıbının çıkarılmasını kapsamaktadır. Çalışmamızda 17 hastanın ilk 7 tanesinde tekniğin geliştirilmesi amacıyla sadece kalıplar çıkarılmış diğer hastalar bu teknikle öpere edilmiştir. Öpere ettiğimiz hastaların hepsinde mükemmele yakın kozmetik sonuçlar aldık. Yöntemimizin emniyetli ve başarılı olduğunu gördük. Yapmış olduğumuz çalışma bilgisayar destekli olarak yapılan çalışmalarla karşılaştırılmış, aynı sonuca daha ucuz ve kolay bir şekilde ulaşıldığı saptanmıştır. Bu çalışma sonucunda kranioplasti için preoperatif olarak bir çalışma yapmanın gerekliliğini, teknolojik destek olmaksızın da bu rekonstrüktif çalışmanın yapılabileceğini ortaya koyduk. 37
Özet (Çeviri)
SUMMARY Our study was made in 1997 in GMMA Neurosurgery clinic and it's planned for obtain better cosmetic results from the patients with cranial defect. In our study, by the CT scans of 17 patients, we explained a manual technical note about the formation of the molds. This study is presented some cases wich operated by this method. Our technique contain; equal-interval, exactly symetric CT scanning, the reconstruction of the defectif part of each slice and formation of mold by putting one top of the other cranioplasty material. İn our study, we made only the molds of the first 7 patients for devlopping of the technique. Other patients were operated with this technique. Our study was compared with the studies wich made by computer support and it was ascertained that it can be reached to same result by a cheapest and easy way. At the conclution of this study, we bring up the necessity of preoperative study for cranioplasty and it can be mode this reconstructive study without technological support. 38