Guillain-Barre sendromunda intravenöz immunoglobülin tedavisi
  1. Tez No: 60129
  2. Yazar: SERDAR EREN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZET Çalışmamızda GBS'da IVIG tedavisinin etkinliğini saptamayı amaçladık.Çalışmamıza İVİG tedavisi gören 28 hasta ile kontrol grubunda 24 hasta alındı. İVİG tedavi grubundaki hastalara 5 gün ardarda, 0.4 gr /kg /gün dozunda İVİG uygulandı. Kontrol grubu, steroid tedavisi veya destekleyici tedavi gören hastaları içeriyordu. Hastalar 24 hafta boyunca takip edildi. Klinik takip MRC skalası ve FS ile yapıldı. Nörofizyolojik tetkikler, çalışmanın başlangıcında ve 4 ila 8. haftalar arasında uygulandı. Klinik ve laboratuar tetkikler göz önüne alındığında; (1)4. Hafta sonunda İVİG tedavi grubundaki hastaların % 79'u, kontrol grubundaki hastaların ise %33'ü FS'da 1 veya daha fazla düzelme gösterdi, (2)FS'da 1 derece düzelme gözlenmesine kadar geçen median süre İVİG tedavi grubunda 7 gün, kontrol grubunda 48 gün idi, (3)Desteksiz yürümeye kadar geçen median süre, İVİG tedavi grubunda 18 gün, kontrol grubunda 50 gün idi, (4)24.Hafta sonunda, İVİG tedavi grubundaki hastaların 86'sı, kontrol grubunda ise %41'iiyi prognoz gösterdi, (5)MRC toplam skor ortalamasının, 4. ve 24.haftalardaki yüzde değişiklik oranları İVİG tedavi grubu lehine idi, 6-Elektrofizyolojik çalışmalarda değerlendirmeye alınan kriterlerdeki değişiklikler, İVİG tedavi grubu lehine idi. Sonuç olarak, orta ve ağır GBS'da İVİG tedavisinin etkili olduğunu gördük.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, we aimed to see the efficiency of intravenous immunoglobulin treatment inGBS. Of 52 patients, fullfilling the criteria of GBS, 28, treated with immunoglobulin in a dose of 0.4 gr/kg/day for five cosecutive days and 24,the control group treated with corticosteroids or conventional therapy.Follow-up schedule was performed for 24 weeks. Clinical assessment was made using MRC scale. The overall functional state of the patients was also graded.Electrophysiologic study was performed entering the study and four or eight weeks later. The main outcome measure for the study was, improvement by one or more grades on the FS after four weeks.