Dekompresif kraniektomi sonrası otolog kranioplasti yapılan hastaların retrospektif olarak incelenmesi
Evaluation of the quality of sleep and life of mothers accompanying their child in hospital and unaccompanying their child in hospital
- Tez No: 757961
- Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN TEKİNER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nöroşirürji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Amaç: Dekompresif kraniektomi, başlıca Serebrovasküler olay, parankimal hematom, akut subdural hematom olmak üzere geniş bir cerrahi endikasyona sahip, hayat kurtarıcı bir cerrahi müdahaledir. Dekompresif kraniektomi sonrası, hastalar kranioplasti cerrahisine ihtiyaç duymaktadırlar. Bu çalışmada, kranioplasti amacıyla abdomende suprafasyal alanda muhafaza edilen kemik flepte rezorpsiyon oranları değerlendirilmiştir. Gereç ve Yöntem: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nöroşirurji kliniğince, 2018-2021 yılları arasında opere edilen 121 dekompresifkraniektomi olgusu incelenmiştir. Bu olgular içinde takip süreçlerinde otolog kranioplasti yapılan ve çalışmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan hastalar değerlendirilmiştir. Bu hastaların kranioplasti için beklenen süre ve kranioplastide kullanılan cerrahi yöntem incelenmiş, bu sonuçların uzun dönem takiplerde kemik flepte ölçülen rezorpsiyon oranı ile ilişkisi araştırılmıştır. Bulgular: Dekompresif kraniektomi yapılan hastalar endikasyonlarına göre %41 parankimal hematom, %30,8 subdural hematom, %23,1 iskemik SVO, %5,1 intrakranial tümör şeklinde dağılım göstermişlerdir. Bu ameliyatların %30,8'inde temporal kas cilt ile birlikte, muskülokütanözflep olarak kaldırılmıştır. Dekompresifkraniektomi sonrası oluşan kemik defekt ortalama 92,2±10,7 cm² olarak hesaplanmıştır. Dekompresifkraniektomi ardından kranioplasti ameliyatı için ortalama bekleme süresi 16,97±13,478hf olarak izlenmiştir. Takip süresi boyunca %10,3 hastada revizyon cerrahisi ihtiyacı doğmuştur. Revizyon cerrahisine ihtiyaç duymayan hastaların ortalama takip süresi 55,71±56,4 hf'dır. Dekompresif 11 kraniektomi ardından kranioplasti için beklenen süre ile rezorspsiyon oranı karşılaştırıldığında, beklenen süre arttıkça rezorpsiyonun arttığı sonucuna ulaşılmış, p=0,036 olması suretiyle anlamlı kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: Decompressive craniectomy is a life saving surgery that has a broad range of indications, that include cerebrovascular accident, parenchymal hematoma and acute subdural hematoma. Following decompressive craniectomy, patients will require a cranioplasty surgery. In this study, bone flaps that has been preserved subcutaneously in abdominal wall for cranioplasty were evaluated for resorption. Materials and Method: 121 decompressive craniectomy cases that were operated between 2018- 2021 in Ankara Training and Research Hospital were evaluated. In these, cases in which autologous cranioplasty were chosen and meeting the inclusion criteria were evaluated. Time between decompressive cranitectomy and cranioplasty, and surgical technique were evaluated to determine its effect on bone flap resorption rates. Results: Indications for decompressive craniectomy were parenchymal hematoma (41%) subdural hematoma (30.8%) ischemic cerebrovascular accident (23.1%) intracranial tumors (%5.1). In 30.8 percent of these cases musculocutanous flap use was the choice surgical technique. Bone flap area after decompressive craniectomy were measured 92.2±10.7 cm². The mean time between decompressive craniectomy and cranioplasty were 16.97±13.478 weeks. Following the cranioplasty 10.3% of patients required revision surgery. Following time of patients that didn't require revision surgery were 55.71±56.4 weeks. When the time between decompressive craniectomy to cranioplasty and resorption rate evaluated. It has been concluded to 13 be related with P value of 0.036. Also it is evaluated that margin between bone flap and bone edge were related to bone resorption with P value of