Tortum çayı vadisinin (Uzundere-su kavuşumu arası) jeopark potansiyelinin belirlenmesi
Determination of geopark potential of Tortum streamvalley (Uzundere-water connection)
- Tez No: 601290
- Danışmanlar: PROF. DR. FARİS KARAHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 316
Özet
Jeoparklar, önemli bilimsel değer ve özelliğe sahip korunması gereken doğal coğrafya özelliklerinin topluca bulunduğu sahadaki jeolojik ve jeomorfolojik oluşumların bilimsel ve eğitsel değerinden dolayı kültürel miras olarak kabul edilen, doğal ve kültürel mirasın koruma altına alındığı ve ilaveten sosyo-ekonomik kalkınmanın da amaçlandığı sınırları belirli koruma-kullanma ölçütüne haiz koruma bölgeleridir. Bu çalışmada Tortum Çayı Vadisi(Uzundere-Su Kavuşumu Arası) inceleme alanı Küresel Jeoparklar Ağı (GGN) jeopark ölçütleri bakımından değerlendirilmiş ve jeopark olması yolunda ilk adım atılmıştır. Bu araştırma ile jeopark kavramının doğru biçimde anlatılarak inceleme alanında planlanacak jeopark çalışmalarına rehber olması hedeflenmektedir. Tortum Çayı Vadisi(Uzundere-Su Kavuşumu Arası) ve yakın çevresi sahip olduğu ekosistem ve peyzaj özellikleriyle jeopark olmayı hak eden ender doğal alanlardan biridir. Derin şekilde yarılmış dar ve dik yamaçlardan meydana gelen vadi ve farklı vadi sistemleri bile tek başına görülmeye layık bir değerdir. Bundan başka vadi boyunca yer alan Tortum Heyelan Seti Gölü ve Tortum Şelalesi, heyelan kütlesi üzerindeki sıralı heyelan gölleri (Yedigöller), Uzundere Mağarası, badlansler ve peribacaları, kıvrımlı ve yatay tektonik yapıların vadi mostralarındaki eşsiz tabaka yapıları, yüzen ada oluşumları, daha yüksek kesimlerdeki mevsimlik göl ve şelaleler, kısa mesafelerdeki fark edilebilen iklimsel ve vejetatif çeşitlilik gibi unsurlar gözlemcilerine doğal ve doyumsuz manzara fırsatları sunmaktadır. Bu çalışmanın amacı, Tortum vadisi ve yakın çevresinin jeopark ve jeoturizm açısından sahip olduğu zenginliği ortaya koymak ve bu eşsiz peyzaj karakteristiklerini koruma-kullanma dengesi gözetilerek bölgede kırsal turizmin geliştirilmesi ve ekonomik canlılık yaratabilmek adına konunun kamuoyuna duyurulmasına çalışmaktır. Tüm bu özellikleriyle doğal bir açık hava müzesi olan sahada jeopark ve jeoturizm modelinin geliştirilmesi, doğal ve kültürel miras korunup, KorumaKullanma kavramının öneminin anlaşılması bölgesel kalkınma bağlamında önemli getiriler sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Geoparks are protected areas that have specific boundaries and conservation-utilization measures, geological and geomorphological occurrences which have important scientific value and features and which have to be protected, which is recognized as a cultural heritage due to its scientific and educational value and which is protected by natural and cultural heritage and additionally aimed at socio-economic development. In this study, the study area of Tortum Stream Valley (Uzundere- water junction), has been evaluated in terms of geopark measures of The Global Geopark Network (GGN) and the first step has been taken to be geopark. With this research, it is aimed to be a guide to the geopark activities to be planned in the field of investigation by describing the concept of geopark correctly. The Tortum Stream Valley (Uzundere- water junction) and its surroundings are one of the rare natural areas that deserve to be a geopark with its ecosystem and landscape features. Even the main valley and the rich valley systems, which are formed from deeply split and narrow and steep slopes, it is worthy of being seen alone. In addition, such as Tortum Landslide Set Lake and Tortum Waterfall, sequined landslide lakes on landslide mass (Yedigöller), Uzundere Cave, badlans and peribacities, unique stratum structures in the valley outcrops of folded and horizontal tectonic constructions, floating island formations, seasonal lakes and waterfalls in higher cuts, climatic and vegetative diversity in short distances along the valley offers natural and insatiable scenery opportunities to its observers.The purpose of this study is to show the richness of the Tortum Valley (Uzundere- water junction) and its surroundings in terms of geopark and geotourism and to publicize and to develop rural tourism in the region taking into account the conservation-use balance of these unique landscape characteristics and it in order to create economic vitality.The development of the geopark and geotourism model, which is a natural open-air museum with all these features, and understanding the concept of Conservation-Use by protecting natural and cultural heritage will provide important benefits in the context of regional development.