Evaluating public squares through interior design principles and elements: A case study in Martyrs' square in Tripoli, Libya
Kamusal meydanların iç mekan tasarım prensipleri ve unsurları ile değerlendirilmesi: Libya, Trablus'ta Şehitler meydanında bir vaka çalışması
  1. Tez No: 601335
  2. Yazar: AMAAL ALDUWAYB
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZERRİN EZGİ KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimari Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Kamusal alanlar, şehirlerde sosyal yaşamı şekillendirmenin temel unsurlarıdır ve kamusal alanların tasarımı, kentsel tasarımın kilit konularından biridir. Kapsayıcı veya özel tasarım araçları olarak kamusal alan yöntemleri değişmektedir. Yapılı çevreyi şekillendirmek için karar vericilerdir, çevreyi ve kamusal alanları kullanacak olan insanlardır. Tasarım kararları insanların etrafında şekillenir. Bu araştırma, iç mekanların tasarım ilkelerini kullanarak kamusal meydanların özelliklerini araştırıyor. Literatür taraması ile kentsel alanlarda ve kamusal meydanlarda on bir tasarım ilkesi, iç mekanlarda ise yirmi iki ilke belirlenmiştir. İki ilke ve unsur seti arasındaki karşılaştırma, iki alan arasında karşılıklı olan beş ana i unsur olduğunu göstermiştir; mobilya, erişilebilirlik / alan planlama, sosyal çeşitlilik / evrensel tasarım, kimlik ve mimari unsurlar / sanat eserleri. Her bir alan için kullanılan terimler, aynı prensibi tanımlarken, kümeler arasında farklılık gösterebilir. Kamusal meydanların iç mekanlar olarak kabul edilebilirliğne yönelik bir analiz yapılır. Ortak ilkelere ek olarak, alanların açık alan niteliğinden dolayı iki grup orasında farklılıklarda bulunmuştur . Libya ,Trablus'taki Şehitler meydanında bir örnek olay incelemesi, olorak secilemistir . araştırmanın sonuçları insanların kültürel ve sosyal etkileşimlerinde verimli bir şekilde kullanabilmelerini sağlamak için. Tasarım prens'p ve elemarlarında iyikstirneler yapılması gerektiğini göstermektedir
Özet (Çeviri)
Public spaces are the core elements of shaping the social life in the cities, and design of public spaces is one of the subjects of urban design. As tools of inclusive or exclusive design methods of public space vary. For shaping the built environment, people are decision makers who will use the environment and public spaces. The design decisions are shaped around the people. This research explores the features of public squares using the design principles and elements of interior spaces. Through the literature review, eleven design principles were identified for urban spaces and public squares, while twenty-two principles were identified for interior spaces. The comparison between the two set of principles and elements showed that there are five main factors that are mutual between the two spaces; furniture, accessibility/ space planning, social diversity/ universal design, identity, and architectural elements/ artwork. The terms used for each space can differ between the sets, while describing the same principle. A general analysis for compliance is performed on public squares as public interior spaces. In addition to the mutual principles and elements, some differences were revealed due to the open space nature of public squares. To examine these findings , A case study of Martyrs' square in Tripoli, Libya is conducted in this study . The evaluation shows that further improvement is required for the square regarding the specific features within it in order to enable people to use it for their cultural and social interactions efficiently.