Kırpılmış cam elyaf ve polipropilen katkılı tuğla üretimi
Glass fiber and polypropylene added brick production
  1. Tez No: 601336
  2. Yazar: MEHMET BERKGİL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAŞAR AYAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada lif katkılı tuğla üretimi gerçekleştirmek için tuğla üretiminde kullanılan killi toprak ile boyları 6 mm ve 12 mm olan kırpılmış cam elyaf ile 6 mm, 12 mm ve 19 mm olan polipropilen lif kullanılmıştır. Killi toprağa ağırlıkça % 0 (katkısız), % 0,5 , % 1 ve % 1,5 oranlarında kırpılmış cam elyaf ve polipropilen katılmıştır. Kırpılmış cam elyaf bulunan karışımlardan pişirilmiş ve pişirilmemiş tuğla üretimi yapılmıştır. Polipropilen katkılı karışımlardan ise pişirilmemiş tuğla üretimi gerçekleştirilmiştir. Üretilen bu örneklerin hacim kayıpları, birim hacim ağırlıkları, basınç dayanımları ve eğilme hasar yükleri belirlenmiştir. Çalışma sonucu pişirilmemiş polipropilen ve kırpılmış cam elyaf katkılı numunelerde katkı oranı arttıkça, numunelerin basınç dayanımları ve eğilme hasar yüklerinin arttığı, pişirilmiş kırpılmış cam elyaf katkılı numunelerde ise katkı oranı arttıkça, basınç dayanımları ve eğilme hasar yüklerinin azaldığı görülmüştür. Pişirilmemiş kırpılmış cam elyaf ve polipropilen katkılı numunelerde, katkı oranının artması ile hacim kaybının ve birim hacim ağırlığın azaldığı görülmüş, pişirilmiş kırpılmış cam elyaf katkılı numunelerde ise katkı oranının artması ile hacim kaybı artmış ancak birim hacim ağırlığında önemli bir değişiklik görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, fiber reinforced bricks were produced by using glass fiber with 6 mm and 12 mm length and polypropylene fiber with 6 mm, 12 mm and 19 mm length. Glass fiber and polypropylene fiber were added to the clay soil in proportion of 0% (without additives), 0.5%, 1% and 1.5% by weight. oven-baked and unbaked bricks were produced from glass fiber mixtures. Polypropylene fibers were used to produce unbaked bricks. Volume reduction, density, compressive strengths and bending loads of these samples were determined. As a result of the study, it has been observed that as the rate of additive increases in the samples with polypropylene and glass fiber additives, the compressive strength and bending damage loads of the samples increased, but in baked samples the compressive strengths and flexural damage loads decreased as the additive ratio increased. It was seen that the volume reduction and density decreased with the increase of the additive ratio of glass fiber and polypropylene fiber in unbaked samples. In baked samples the volume reduction increased but a significant change was not observed in the density.