Sigortacının sigorta tazminatını ödeme borcu
Insurer's insurance indemnity payment obligation
- Tez No: 601350
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK ADIGÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Sigortacılık, Law, Insurance
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Ticaret Hukuku) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Sigorta, insanların yaşamları boyunca karşılaştıkları rizikolar sonucunda ortaya çıkan zararlar ve bu zararlar neticesinde harcamalara neden olan olayların iktisadi neticelerinden kendilerini güvence altına almak isteği ile önceden önlem alma gereksinimlerinden doğmuştur. Sigorta sayesinde, insanların karşılaşma ihtimalleri bulunan ekonomik güçlükler bu duruma maruz kalan kişiler arasında paylaştırılmak suretiyle en az yıkıcı ve zarar verici duruma getirilerek herkes için çekilir kılınmaktır. Bu ise, sigorta hukukunun mihenktaşı ve en önemli konusu olan, uygulamada en sık karşılaşılan ve sigortacının yerine getirmesi gereken en önemli borç olan sigortacının tazminat ödeme borcunun ifası ile olur. Sigorta tazminatı ise, rizikonun gerçekleşmesi ve hasarın oluşması sebebiyle doğan zararı gidermek için sigortacı tarafından sigortalıya ödenen bedele denir. Zarar sigortalarında, sigortacı, sigortalının gerçekten uğramış olduğu zararı karşılar. Sigorta tazminatının belirlenmesinde, sigorta bedeli, sigorta değeri ve sigorta zararı önemli unsurlardır. Ayrıca zarar sigortalarında, eksik sigorta, aşkın sigorta, birden çok sigorta (çifte sigorta, kısmi sigorta, müşterek sigorta) sigorta tazminatının ödenmesinde önem arz eden hususlardır. Sigorta tazminatı aksine bir sözleşme yoksa aynen değil nakden ödenir. Kural olarak sigorta sözleşmesinden kaynaklanan her türlü istem hakkı, alacağın vadesi dolduğu tarihten başlayarak iki senelik zamanaşımı süresine tabidir. Sigorta tazminatıyla ilgili istemler her hâlde rizikonun meydana geldiği tarihten sonra altı sene geçmekle zamanaşımına uğrar. Ancak sorumluluk sigortalarında, sigortacıdan istenilen tazminat talepleri, sigorta konusu olay meydana geldikten sonra on senenin geçmesiyle zamanaşımına uğrar.
Özet (Çeviri)
Insurance, originates from the need of protecting oneself against the damages that resulted from the risks encountered during a human's lifetime and the costly economic results of these damages and the need of taking precautions beforehand. Thanks to insurance, losses become more reasonable and less disruptive for those who expose to the risk of damage since it enables them to share the damage as mentioned. At this stage, incurance agent pays the compensation amount which is the most important payment for the insurance agent and the most important point and touchstone of the insurance law.“Insurance indemnity”is the amount paid to the insured person by the insurer person with the aim of compensating the financial loss after the risk and damage. As to the damage insurances, ınsurer person compensates the net value financial loss of the insured person. Insurance amount (insurance rate), insurance value and insurance damage are important elements in the course of designating the insurance indemnity. Besides, as to the damage insurances, under-insurance, excess-insurance, double-insurance, partial-insurance and coinsurance are important principles of insurance indemnity payment. Insurance indemnity is paid in cash but not in kind unless there is a counter contract. As a rule; in the contract of insurance, every kind of“right to demand”is subject to two-year period of limitation effective from the date of due debt. As to the demands relating to insurance indemnity and insurance rate become invalid after 6 years effective from the date of risk. However, as to the liability insurances, claims for damages to the insurer person become invalid after 10 years effective from the date of subject matter of insurance.