Zarar sigortalarında sigortacının sigorta tazminatını ifa borcu
The insurer's obligation to perform the indemnity payment in non-life insurance
  1. Tez No: 986429
  2. Yazar: MERVE NUR SAVAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞABAN KAYIHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
Özet
Sigorta, aynı veya benzer nitelikteki rizikolara maruz kalma ihtimali bulunan birden fazla insanın tek başlarına karşılamalarının mümkün olmadığı riskleri beraber karşılamak maksadıyla tesis ettikleri bir kurumdur. Bu bakımdan sigorta, insanların hayatları boyunca karşı karşıya gelebilecekleri rizikolar sonucunda meydana çıkan zararlar ve bu zararlar neticesinde ekonomik olarak harcamalara neden olan olayların iktisadi sonuçlarından kendilerini korumak amacıyla olaylar vuku bulmadan evvel tedbir alma ihtiyacından hasıl olmuştur. Sigorta müessesesi vesilesi ile, insanların karşılaşma ihtimalleri bulunan ekonomik güçlükler bu duruma maruz kalan kişiler arasında paylaştırılmak suretiyle en az yıkıcı ve zarar verici duruma getirilerek herkes için çekilir kılınmaktır. Bu ise, sigorta hukukunun mihenktaşı ve en önemli konusu olan, uygulamada en sık karşılaşılan ve sigortacının yerine getirmesi gereken en önemli borç olan sigortacının tazminat ödeme borcunun ifası ile olur. Sigorta tazminatı ise, rizikonun gerçekleşmesi ve hasarın oluşması sebebiyle doğan zararı gidermek için sigortacı tarafından sigortalıya ödenen bedele denir. Zarar sigortalarında, sigortacı, sigortalının gerçekten uğramış olduğu zararı karşılar. Sigorta tazminatının belirlenmesinde, sigorta bedeli, sigorta değeri ve sigorta zararı önemli unsurlardır. Çalışmamız kapsamında bu hususlar detaylıca incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Insurance is an institution established by a group of individuals who face the likelihood of encountering similar risks and are unable to individually bear these risks, with the objective of collectively addressing these risks. In this sense, insurance arises from the need to take preventive measures before the occurrence of events that may result in damages and subsequent economic expenses, in order to protect individuals from the economic consequences of such risks that they may face throughout their lives. Through the insurance system, the economic difficulties that individuals may encounter are shared among those affected, thereby minimizing the destructive and damaging impact and making the situation more manageable and less burdensome for all. This process represents the cornerstone of insurance law, with its most significant aspect being the duty of the insurer to fulfill its primary obligation, namely the payment of compensation, which is the most frequently encountered duty in practice. Insurance compensation refers to the amount paid by the insurer to the insured to remedy the loss caused by the occurrence of the risk and the resulting damage. In indemnity insurance, the insurer compensates for the actual loss suffered by the insured. The determination of insurance compensation involves crucial factors such as the insurance sum, insurance value, and insurance loss. These aspects will be examined in detail within the scope of this study.