9.sınıf İngilizce dersinde işbirlikli öğrenme tekniğinin öğrencilerin eleştirel düşünme eğilimine etkisi
The ninth of cooperative learning technique on the ninth grade students' critical thinking disposition in the English teaching
  1. Tez No: 601353
  2. Yazar: TUĞBA BOZKURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT ALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada İngilizce dersinde işbirlikli öğrenme tekniğinin dokuzuncu sınıf öğrencilerinin eleştirel düşünme eğilimine etkisi araştırılmıştır. Bu araştırmada ön test ve son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Bu araştırma, İstanbul ili Kartal ilçesinde Köy Hizmetleri Anadolu Lisesi'nde dokuzuncu sınıfı okuyan öğrencilerle gerçekleştirilmiştir. Deney grubunda 35, kontrol grubunda 35 olmak üzere toplam 70 öğrenci çalışmaya katılmıştır. Deney ve kontrol grubunun ön test ve son test puan ortalamaları arasındaki ayrımı tespit etmek için t testi analizleri yapılmıştır. Deney grubunun ''UF/EMI Eleştirel Düşünme Eğilimi''den aldıkları ön test ve son test puanları karşılaştırılmış ve son test puanı açısından değişiklik gözlemlenmiştir. Deney ve kontrol grubunun UF/EMI Eleştirel Düşünme Eğilimi Ölçeği'nden aldıkları son test puanları karşılaştırılmış ve bu puanlar açısından deney grubunun lehine anlamlı sonuç çıkmıştır. Deney ve kontrol grubunun UF/EMI Eleştirel Düşünme Eğilimi Ölçeği'nin katılım, bilişsel olgunluk, yenilikçilik alt boyutlarının son test puanları karşılaştırılmış ve bu grupların eleştirel düşünme eğilimi ölçeğinin katılım ve yenilikçilik son test puanları arasında değişiklik olurken, bilişsel olgunluk son test puanları arasında değişiklik saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
The goal of this study was to explore the influence of cooperative learning technique on the ninth grade pupils' critical thinking dispositions. The study was quasi-experimental design with one control and one experimental group. The study was done on the ninth grade total 70 pupils of Köy Hizmetleri Anatolian High School in Kartal in İstanbul. When experimental group consists of 35 pupils, control group has 35 pupils. The points of pre-test and post-test of the pupils in experimental group taken from UF/EMI Critical Thinking Disposition Scale were compared and a substantional change was seen between both test results of experimental group. Experimental and control groups' pupils' pre-test and post-test results taken from ''UF/EMI Critical Thinking Disposition Scale'' were compared and there was an substantional alteration between both groups in terms of experimental group. Experimental and control group's engagement and innovativeness sub-dimensions of critical thinking disposition's points of post test were compared and there was a an significant alteration among both groups in terms of experimental group. Experimental and control group's cognitive maturity sub-dimensions of critical thinking disposition's post test results were compared but there was no substantial diversification between both groups in terms of experimental group.