Symmetry analysis from human perspective
İnsan perspektifinden simetri analizi
- Tez No: 601397
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA SİBEL TARI, DR. ÖĞR. ÜYESİ VENERA ADANOVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bezemeler tekrarlayan modellerdir. Bir temel ünitenin dört ilkel geometrik işlem kullanılarak tekrarlanması ile yaratılırlar: Taşıma, yansıma, yansıma sonrası taşıma ve döndürme. Bu temel işlemlerin kombinasyonlarını kullanarak bir düzlem 17 duvar kağıdı grubu olarak bilinen 17 farklı şekilde doldurulabilir. Yapılan son araştırmalarda, verilen süslemenin simetri grubunu tespit edebilen otomatik bir yöntem sunulmaktadır. Otomatik yöntemler simetrinin teorik temsilini yakalamayı amaçlarken, simetrilerin insan tarafından nasıl algılandığını anlama yeteneğinden yoksundurlar. Bu çalışmada insanların simetri ve simetri gruplarını algısını anlamaya odaklandık. İnsan algısını uyarmak için sınıflandırması zor olan bir bezeme kullandık ve insanların bu bezeme içinde hangi simetrileri ve hangi duvar kağıdı gruplarını görebildiklerini anlamak için bir deney yaptık. Sonuçlar, mevcut gruplandırmaların simetriyi tam olarak karşılayacak düzeyde olmadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Ornaments are repetitive patterns. They are created by repeating a base unit using four primitive geometric operations: translation, reflection, glide reflection and rotation. Using combinations of these primitive operations one can fill the plane in 17 different ways, which are known as 17 Wallpaper groups. In recent studies, an automated method is presented which can detect the symmetry group of given ornament. While automated methods aim to capture theoretical representation of the symmetry, they lack the ability to understand how the symmetries are perceived by human. In this study we focused on understanding human perception of symmetry and symmetry groups. We used an ornament that is challenging to classify for stimulating human perception and conducted an experiment to understand which symmetries people see in it and which wallpaper groups they tend to match the ornament. The results show that current groupings are not adequate to fully cover symmetry.