Kornea yaralarında dehidre korneal kollajen bariyerlerinin (vet shıeld oasıs) etkinliğinin araştırılması: Deneysel tavşan modeli
Investigation of the effectiveness of dehydrated corneal collagen barriers (vet shield oasis) on corneal wounds: Experimental rabbit model
  1. Tez No: 601464
  2. Yazar: BÜŞRA KİBAR KURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BELGE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Veteriner Hekimliği, Eye Diseases, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Çalışmada tavşanlarda korneal yaraların iyileşmesinde korneal kollajen bariyer etkinliğinin araştırılması amaçlandı. Materyali, 20 adet 2-3 kg ağırlığında, yetişkin Yeni Zellanda Beyaz Tavşanı oluşturdu. Tavşanlar rastgele FTS (kontrol, 6 tavşan) SA (siprofloksasin ve asetilsistein, 7 tavşan) ve KB (kollajen bariyer, 7 tavşan) grubu olarak ayrıldılar. Tavşanlarda deneme öncesi klinik ve oftalmolojik muayeneler gerçekleştirildi. Korneanın merkezi kalınlığı ultrasonografik pakimetre cihazı ile ölçüldü. Kornea kalınlıklarının ortalamaları FTS grubunda 413,36±14,94 (ortalama±standart hata) µm, SA grubunda 375,14±10,58 µm ve KB grubunda 382,21±14,06 µm olarak belirlendi. İstatistiksel değerlendirmede gruplar arasında önemli bir fark tespit edilmedi. Yirmi adet tavşanın 40 gözünde biyopsi punch'ı, kornea bıçağı ve Alger brush kullanılarak kornea merkezinde 6 mm çapında süperfisiyal lezyon oluşturuldu. Operasyon sonrası merkezi kornea kalınlıkları ölçüldü. FTS grubunda 424,18±27,66 µm; SA grubunda 388,71±14,46 µm ve KB grubunda 368,50±12,8 µm olarak kaydedildi. Ölçümler değerlendirildiğinde gruplar arasında önemli bir fark gözlenmedi. Kornea kalınlığında 72. saatte postoperatif ilk ölçüme göre tüm gruplarda artış gözlendi. Doksan altıncı saatte yapılan ölçümlerde gruplar arasında önemli bir fark gözlenmedi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effectiveness of corneal collagen barrier in the healing of corneal wounds in rabbits. The material consisted of 20 adult New Zealand White Rabbits weighing 2-3 kg. The rabbits were randomly assigned as FTS (control, 6 rabbits) SA (ciprofloxacin and acetylcysteine, 7 rabbits) and KB (collagen barrier, 7 rabbits) groups. Pre-trial clinical and ophthalmologic examinations were performed in rabbits. Central thickness of the cornea was measured by ultrasonographic pachymeter. The mean corneal thickness was FTS: 413,36±14,94.(mean±standard error).µm, SA:.375,14±10,58.µm and KB:.382,21±14,06.µm. There was no statistically significant difference between the groups. In 40 eyes of 20 rabbits, a 6 mm diameter superficial lesion was created in the center of the cornea using punch biopsy, corneal knife and Alger brush. Central corneal thickness was measured postoperatively (FTS:.424,18±27,66.µm, SA:.388,71±14,46 µm and KB:.368,50±12,8). When the measurements were evaluated, no significant difference was observed between the groups. Corneal thickness increased in all groups compared to the first postoperative measurement at 72nd hours. No significant difference was observed between the groups at the 96 hour.