Kliniğimizde yumuşak kontakt lens uygulamaları ve komplikasyonları
  1. Tez No: 3170
  2. Yazar: MUAMMER ÜNAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
-42 - V - TÜBKÇE ÖZET Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Kontakt Lens Servisi *nde, Mart 1985 - Kasım 1987 tarihleri ara sında 97'si (191 göz) günlük optik amaçlı, 8*i (8 göz) günlük afak ve 9'u (11 göz) uzun süreli afak olmak üzere 114 hastanın 210 gözüne yu muşak kontakt lens uygulanmıştır. ( Çalışmamızda, 23 yaşındaki genç kadınlarda kontakt lens kullanma arzusunun en yüksek düzeyde olduğu bulunmuş ve ortalama 10 aylık izleme süresi sonunda %91.3 oranında lens kullanmaya devam etme başarısı sağlanmıştır. Tüm komplikasyonların oranı %67 olarak bulunmuş, ancak korneal vaskülarizasyon saptanan 4 olgu dışında görmeyi tehdit eden ciddi bir komplikasyona rastlanılmamıştır. Serimizde en sık rastlanılan komplikasyonlar olan lens depozitleri (%24.3) ve konjonktivitlerin (%18.0); uygun hasta seçimi, iyi hijyen ve düzenli bakım ile önlenebileceği kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
- 43 - VI - SUMMARY In Gazi University, Medical Facility, Ophthalmology Depart ment, Contact Lens Section, between March 1985 - November 1987, soft contact lenses had been applied to 210 eyes of 114 patients, 97 (191 eyes) being cosmetic daily - wear, 8 (8 eyes) aphakic daily - wear and 9 (11 eyes) aphakic extended - wear. In our study, motivation to use contact lenses was found to be the highest in young women about 23 years old, and in the approximate follow - up period of 10 months, the success which was evaluated as continuing to use lenses was achieved in 91.3 %. The overall complication rate was 67 % and except for 4 cases of corneal vascularization no serious complication endangering vision had been encountered. It was concluded that, appropriate patient selection, good hygiene and regular case were important factors in prevention of the most frequently encountered complications as contact lens deposits (24.3 %) and conjunctivitis (18.0 %) in our series.