Zor havayolu tahmininde servikal tomografinin rolü
The role of cervical tomography in the prediction ofdifficult airway
  1. Tez No: 601463
  2. Yazar: MEHMET DEĞERMENCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜGE KOŞUCU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Zor havayolunun önceden tahmin edilmesi morbidite ve mortaliteyi azaltır. Bu nedenle entübasyon öncesi zor havayolunu değerlendiren testlerin yapılması önem taşır. Çalışmamızın amacı nazofarinks, orofarinks ve hipofarinks alan ve hacimleri ile zor havayolu arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Çalışmamız Karadeniz Teknik Üniversitesi Klinik Araştırmalar etik kurul onayı (2018/81) alındıktan sonra, 2015-2018 yılları arasındaki dönemde, KTÜ Tıp Fakültesi Anestezijoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı'nca genel anestezi altında endotrakeal entübasyon uygulanmış 18-85 yaş arası, tanı ve tedavi amaçlı servikal vertebra bilgisayarlı tomografisi çekilmiş ve görüntüleri hastane PACS sisteminde kayıtlı olan 73 hasta ile retrospektif olarak yapıldı. Tüm hastaların anestezi poliklinik preoperatif değerlendirme kayıtları, anamnez ve muayene kayıtları, anestezi ameliyat raporları incelendi. Demografik bilgileri, Mallampati Sınıflaması, temporamandibular eklem hareket kısıtlılığı, baş boyun hareket kapasitesi, obstriktif uyku apne sendromu öyküsü, tiromental mesafe, sternomental mesafe, Cormack- Lehanne Sınıflaması, maske ventilasyon zorluğu ve entübasyon zorluğundan oluşan parametreler kaydedildi. Servikal vertebra bilgisayarlı tomografi görüntüleri kör bir radyolog tarafından incelenerek orofarinks, nazofarinks ve hipoarinks alan ve hacimleri ayrı ayrı hesaplandı. Demografik verilerden yaş ile ölçülen alan ve hacimler arasında fark yokken, vücut kitle indeksi yüksek olanlarda hipofarinks hacmi ve toplam üst havayolu hacmi anlamlı derecede daha düşüktü. Kadınlarda entübasyon zorluğu açısından fark olmamasına rağmen, orofarinks hacmi , hipofarinks hacmi ve toplam üst havayolu hacmi erkeklere göre daha düşüktü. Ölçülen tüm alan ve hacimler yönünden Mallampati ve Cormack Lehanne sınıfları arasında fark yoktu.Temporomandibular eklem kısıtlılığı, baş boyun hareket kapasitesi ve obstriktif uyku apne sendromu öyküsü ölçülen havayolu alan ve hacimler açısından anlamlı birer preoperatif değerlendirme parametresi değildi. Maske ventilasyonu zor olan hastaların nazofarinks hacimleri kolay olanlara göre daha düşüktü. Tiromental mesafe ile nazofarinks alanı arasında pozitif yönde düşük-orta derecede korelasyon mevcuttu. Sternomental mesafe ile nazofarinks alanı ve nazofarinks hacmi arasında pozitif yönde düşük-önemsiz derecede, hipofarinks hacmi arasında ise negatif yönde düşük-önemsiz derecede korelasyon vardı. Sonuç olarak , havayolu alan ve hacimlerindeki azalmanın maske ventilasyon ve entübasyonu zorlaştırabileceğini, nazofarinks alan ve hacminin özellikle irdelenmesi gerektiğini, endikasyon dahilinde bilgisayarlı tomografisi preoperatif çekilmiş hastalarla yapılabilecek yüksek hasta sayılı prospektif bir çalışma ile daha kesin sonuçlar elde edilebileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Predicting the difficult airway reduces morbidity and mortality. Therefore, it is important to perform tests evaluating difficult airway before intubation. The aim of this study was to investigate the relationship between the nasopharynx, oropharynx and hypopharynx area and volumes with difficult airway. After the approval of Ethics Committee (2018/81) of Karadeniz Technical University Clinical Researches was obtained, our study was performed retrospectively with 73 patients between the ages of 18-85, who were applied endotracheal intubation under general anesthesia between 2015-2018 at the KTU Faculty of Medicine Department of Anesthesiology and Reanimation and had cervical vertebrae computed tomography images taken for diagnostic-treatment purposes and recorded on the hospital's PACS system. Preoperative evaluation records, anamnesis and examination records, anesthesia surgery reports of all patients were evaluated. Demographic data, Mallampati Classification, temporomandibular joint movement restriction, head and neck movement capacity, history of obstructive sleep apnea syndrome, thyromental distance, sternomental distance, Cormack-Lehanne Classification, mask ventilation difficulty and intubation difficulty parameters were recorded. Computed tomography images of the cervical vertebrae were examined by a blind radiologist and the oropharynx, nasopharynx and hypopharynx areas and volumes were calculated separately. While there was no difference between age among the demographic data with area and volume, hypopharynx volume and total upper airway volume were significantly lower in patients with high body mass index. Although there was no difference in intubation difficulty in women, oropharynx volume, hypopharynx volume and total upper airway volume were lower than men. There was no difference between Mallampati and Cormack Lehanne classes in terms of all measured areas and volumes. Temporomandibular joint restriction, head and neck movement capacity and history of obstructive sleep apnea syndrome were not significant preoperative evaluation parameters in terms of airway area and volumes measured. The volume of nasopharynx was lower in patients having difficulty with mask ventilation than in those with easy mask ventilation. There was a positively low to moderate correlation between thyromental distance and nasopharynx area. There was a positively low-insignificant correlation between sternomental distance and nasopharynx area with nasopharynx volume and a negatively low-insignificant correlation with hypopharynx volume. In conclusion, we think that the decrease in airway area and volume may make mask ventilation and intubation difficult, nasopharyngeal area and volume should be examined in particular and that a prospective study with high number of patients who had preoperative computered tomography taken within indication will provide more accurate results.