Sermaye şirketlerinde sınırlı sorumluluk ilkesi ve tüzel kişilik perdesinin aralanması
Limited liability principle and piercing the corporate veil in capital companies
- Tez No: 601494
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT YAVAŞİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 254
Özet
Küreselleşme ile birlikte gelişen ticari hayata paralel olarak, şirketler hukuku da gelişmiş, karmaşık bir hal almış ve şirketler arasında çeşitli ihtilaflar ortaya çıkmıştır. Bu ihtilafların büyük bir kısmı ise, şirketler hukukundaki tüzel kişilik ve sınırlı sorumluluk kurumlarının kötüye kullanılmasından kaynaklanmaktadır. Kanunkoyucu, şirket tüzel kişiliğinin kötüye kullanılmasını önleyebilmek ve sonuçlarını ortadan kaldırabilmek için kanunda doğrudan düzenlemelere yer vermiş olsa da bu düzenlemelerin yetersiz kaldığı durumlarda somut olay adaletinin sağlanabilmesi için, ayrılık ilkesi ve sınırlı sorumluluk ilkesinin şirket ile ortakları arasında oluşturduğu“perdenin”aralanarak şirketin arkasındaki asıl güce ulaşılması gerekmektedir. Teori kaynağı da olan İngiltere ve Amerika'da sıkça uygulanmaktadır. Zamanla Kıta Avrupası hukuk sisteminde de kabul görmesine rağmen tüzel kişilik perdesinin aralanması teorisi ülkemizde ise; uygulayıcılar tarafından halen birtakım çekincelerle karşılanmaktadır. Doktrinde de benzer şekilde teori hakkında yazılmış çok az sayıda çalışma bulunmaktadır. Mevcut çalışmalarda da çoğunlukla perdenin aralanması teorisini haklılaştıran genel gerekçelerin tartışıldığı anlaşılmaktadır. Bu tez çalışması ile teorinin uygulanmasında uygulayıcıların mevcut çelişkilerini gidermek, teorinin kapsamını ortaya koymak ve uygulayıcılara yol göstermek amaçlanmıştır. Bu kapsamda daha önce yayınlanmış makaleler, dergiler, kitaplar, konu ile ilgili tezler toplanmış, bunlar üzerinden çıkarımlar yapılmış ve farklı hukuk sistemlerinin konuya olan bakış açıları ile yol gösterici nitelikteki yüksek yargı kararlarına değinilmiştir. Anahtar Kelimeler : Tüzel Kişilik, Perdenin Aralanması, Tüzel Kişilik Perdesinin Aralanması, Sınırlı Sorumluluk İlkesi, Sermaye Şirketleri
Özet (Çeviri)
In parallel with the commercial life that developed with globalization, corporate law has developed and become complex and various conflicts have emerged among companies. The majority of these disputes stem from the abuse of legal entities and limited liability institutions in corporate law. Although the legislator has included direct regulations in the law in order to prevent abuse of legal entity and eliminate its consequences, the principle of separation and limited liability principle established between the company and its partners by the separation of the“veil”between the company and its partners is ensured in order to ensure concrete event justice in cases where such regulations are inadequate. needs to be reached. It is frequently applied in the United Kingdom and the United States, which is also a source of theory. Although it is accepted in the Continental European legal system over time, the theory of lifting the corporate veil is; practitioners are still welcomed by some. Similarly in the doctrine, there are very few studies on theory. In the current studies, it is understood that the general reasons that justify the theory of pitch separation are discussed. With this thesis, it is aimed to eliminate the current contradictions of the practitioners in the application of the theory, to reveal the scope of the theory and to guide the practitioners. In this context, previously published articles, journals, books, theses related to the subject have been collected, inferences have been made over them and the points of view of the different legal systems and the high judicial decisions guiding the issue have been mentioned. Keywords : Legal Entity, Piercing Veil, Piercing the Corporate Veil, Limited Liability, Capital Companies