Sermaye şirketlerinde sınırlı sorumluluk ilkesi ve tüzel kişilik perdesinin aralanması
Restricted liability principle in capital companies and range of legal personality curtain
  1. Tez No: 733096
  2. Yazar: AYŞE SENA ÖZ SANCAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELEN KARAAĞAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
İnsan, sağ ve tam doğmak koşulu ile hukuken gerçek kişi olarak tanımlanır. Hukukumuzda gerçek kişilikten farklı olarak bir de tüzel kişilik vardır. Tüzel kişilik, birey olmayan ama kanunlar nezdinde ayrı bir kişilik sayılan hak ve borçlara sahip olma hakkı olan şahıs ya da malvarlığı topluluklarına denir. Hukukun dahil olduğu alanına göre özel hukuk tüzel kişisi ve kamu hukuku tüzel kişi olarak ayrılır. İnsan, sağ ve tam doğmak koşulu ile hukuken gerçek kişi olarak tanımlanır. Hukukumuzda gerçek kişilikten farklı olarak bir de tüzel kişilik vardır. Tüzel kişilik, birey olmayan ama kanunlar nezdinde ayrı bir kişilik sayılan hak ve borçlara sahip olma hakkı olan şahıs ya da malvarlığı topluluklarına denir. Hukukun dahil olduğu alanına göre özel hukuk tüzel kişisi ve kamu hukuku tüzel kişi olarak ayrılır. Yasalara uygun bir şekilde kurulan sermaye şirketleri, kurulmaları itibari ile tüzel kişilik sıfatına haiz olurlar. Sermaye Şirketlerinin tüzel kişilik sıfatını kazanmasının en önemli sonucu ayrılık ilkesi ve sınırlı sorumluluk ilkesidir. Sermaye şirketleri ve şahıs şirketleri arasındaki en önemli fark sermaye şirketinin ortaklarının sınırlı sorumluluğu olmasıdır. Sermaye şirketlerinin ortakları, şirket ana sözleşmesinde belirlenen şirkete sermaye koymayı taahhüt ettikleri miktar ile ile sınırlı olarak sorumlu olmasına sınırlı sorumuluk ilkesi denir. Şirket ortağı taahhüt ettiği sermayeyi koyması ile şirkete karşı olan sorumluluğunu yerine getirmiş olur ve şirket ortağına başkaca herhangi bir sorumluluk yüklenmez. Günümüz ticari hayatında kişilerin sermaye şirketini tercih etmelerinin en önemli sebeplerinden birisi bu husustur.
Özet (Çeviri)
A human being is legally defined as a natural person on the condition that he is born alive and fully. In our law, there is a legal personality as well as a real person. A legal entity is a group of persons or assets that is not an individual but has the right to have rights and obligations that are considered a separate personality under the law. According to the field of law, it is divided into private law legal person and public law legal person. Capital companies established in accordance with the law have the title of legal personality as of their establishment. The most important result of the Capital Companies gaining the title of legal personality is the principle of separation and the principle of limited liability. The most important difference between capital companies and private companies is that the shareholders of the capital company have limited liability. The principle of limited liability is that the shareholders of the capital companies are limited to the amount they have committed to invest in the company, which is determined in the company's articles of association. The partner of the company fulfills his responsibility to the company by putting the capital he has committed and no other responsibility is imposed on the partner of the company. This is one of the most important reasons why people prefer a capital company in today's commercial life.