Kayseri'deki Suriyelilerde kültürel uyum ve din
Acculturation and religion among Syrian refugees in Kayseri
  1. Tez No: 601495
  2. Yazar: ABDULLAH TANRIVERDİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ULU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu çalışmanın konusunu zorunlu göç sonucunda Kayseri'ye gelmiş olan Suriyeli sığınmacılarda kültürel uyum süreçleri ve din ilişkisi oluşturmaktadır. Bu amaçla nitel araştırma yöntemi ile gerçekleştirilen araştırmada derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Fenomenolojik araştırma yönteminin kullanıldığı çalışmada daha zengin veri içeriğine ulaşabilmek gayesiyle amaçlı örneklem tekniğinin alt stratejilerinden olan maksimum çeşitlilik örneklemesi ile kartopu örneklemesi stratejilerinden istifade edilmiştir. Söz konusu örneklem stratejileri doğrultusunda Kayseri'de yaşayan 23 Suriyeli katılımcı ile yarı-yapılandırılmış görüşme formu vasıtasıyla görüşmeler yapılmıştır. Araştırma neticesinde Türkçe bilen ve Türklerle iletişim halinde olan katılımcıların kültürel uyumlarında daha çok entegrasyon stratejisine yöneldikleri, katılımcıların Kayseri halkıyla genel itibariyle olumlu ilişkiler kurdukları ve bu durumun kültürel uyuma katkı sağladığı görülmektedir. Kayseri halkı ile olumlu iletişim kurma ve Kayseri'ye kültürel uyum sağlamada şehrin muhafazakâr yapısının pozitif etkisi olduğu anlaşılmıştır. Katılımcıların gerek savaş gerekse göç süreçlerinde oldukça ağır travmatik tecrübelere maruz kaldıkları ve bu durumun kültürel uyum sürecini zorlaştırma potansiyeli taşıdığı gözlenmiştir. Ayrıca geleceğe dönük olarak katılımcıların önemli bir kısmının Türkiye'de kalmak istedikleri, geri kalanların ise birçoğunun Suriye düzelse dahi iki ülke arasında gidiş-geliş yapmak istedikleri anlaşılmıştır. Bu doğrultuda Türkiye'de kalma ve Türkiye'ye uyum sağlama konusunda katılımcıların ciddi bir motivasyon taşıdıkları gözlenmiştir. Ayrıca, katılımcılar tarafından en çok tercih edilen stratejinin entegrasyon stratejisi olduğu görülmüştür. Entegrasyon stratejisinden sonra en çok tercih edilen strateji ayrılma/ayrılış stratejisidir. Katılımcılardan yalnızca birisinin asimilasyon stratejisine yöneldiği görülmüştür. Marjinalizasyon stratejisine ise rastlanılmamıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is the relationship between the acculturation process and religion in Syrian refugees who came to Kayseri as a result of forced migration. For this purpose, in-depth interviews were conducted with qualitative research method. In the study, which uses phenomenological research method, maximum diversity sampling, which is one of the sub-strategies of purposive sampling technique, and snowball sampling strategies were used to reach richer data content. In line with the sample strategies in question, semi-structured interviews were conducted with 23 Syrian participants living in Kayseri. As result of the research, it is seen that the participants who know Turkish and who are in contact with the Turks are more oriented towards integration strategy in acculturation, the participants establish positive relations with the people of Kayseri in general and this situation contributes to the cultural adaptation. It was understood that the conservative structure of the city had a positive effect on establishing positive communication with the people of Kayseri and providing cultural adaptation to Kayseri. It was observed that the participants were exposed to very traumatic experiences in both the war and the migration processes and this has the potential to complicate the cultural adaptation process. In addition, a significant portion of the participants for the future they wanted to stay in Turkey, while most of the rest of Syria has even got better understood that they wanted to make the round trip between the two countries. In this regard, it was observed that the participants were carried a serious motivation to adapt and to stay in Turkey. Additionally, the most preferred strategy by the participants was the integration strategy. The most preferred strategy after the integration strategy is the separation strategy. Only one of the participants was directed to assimilation strategy and no marginalization strategy was observed.