A postcolonial study of Derek Walcott's poetry: In-betweenness, hybridity, and memory making
Derek Walcott'un şiirlerinin postkolonyal açıdan incelenmesi: Arada kalmışlık, melezlik ve hafıza yaratımı
  1. Tez No: 601499
  2. Yazar: GÜLŞAH ÇETİNEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA PEKŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu tez çalışması, Derek Walcott'un, halkının sömürgecilik sonucu yaşadığı ikilemleri ve adaletsizlikleri dile getirerek, atalarının çektiği acılara ses vermek amacıyla melez bir şiir tarzı oluşturması üzerinde durmaktadır. Bu amaç doğrultusunda Walcott, eserlerinde bölünmüş kimlik sorununu ve kendisinin ve diğer adalıların yaşadığı ortak geçmiş ile kültür yoksunluğunu konu edinmektedir. Sömürgecilik faaliyetlerinin yoğun olarak gerçekleştiği Karayip Adaları'nda doğup büyüyen Derek Walcott, ötekileştirilmiş ve baskılanmış atalarının yaşadığı zulüm ve acıları ve ayrıca toplumunun kolonileşme sonrası dönemde muzdarip olduğu dertleri titizlikle dile getirerek, geçmişi hatırlamanın ve hatırasını canlı tutmanın, kolonileşme sonrası dönem toplumlarının yaşadığı aidiyet sorununu anlamakta büyük önem taşıdığının altını çizmektedir. Sömürgecilik sürecinin, sömürgelerin kuruluşunun yüzyıllar öncesinden süregelmekte olan kültürel yapıları, dilleri ve yaşam tarzlarını baltaladığı ve sömürgeleştirilen toplumlardaki insanları sömürgecilerin sahip olduğu kültür, dil ve yaşam tarzlarını kabul etmeye zorladığı inkâr edilemez. Walcott'un eserleri, bu sürecin bir sonucu olarak ortaya çıkan melezlik, arada kalmışlık ve yabancılaşmayı yansıtmaktadır. Bu tez, Homi K. Bhabha ve Jahan Ramazani'nin yaygın olarak kabul edilen“melezlik”teorisi, Edward Said'in“ötekileştirme”ve Gayatri C. Spivak'ın“madun”kavramları çerçevesinde, kendi ulusunun sindirilmiş travmasını şiirleri aracılığıyla dile getirmeye çalışan bir bireyin yaşadığı varoluşsal kaygıyı, kolonileşme sürecinin“aşağı”olarak kabul edilen ırk ve toplumlar üzerindeki etkilerini ve sömürgeleşme döneminde sosyo-kültürel alanda ve eğitim alanında uygulanan baskıların doğal bir sonucu olarak ortaya çıkan melez şiir tarzını, şiirde konu edilen hikayeler, karakterler, simgeler ve“kreol”dil yapısının incelenmesi yoluyla ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study explores Derek Walcott's creation of a hybrid style of poetry with the purpose of giving voice to the suffering of his kin by expressing the injustice and the dilemmas that his people have experienced as a result of colonialism. To achieve this, Walcott articulates in his works the problem of split identity, the common past and culture in which he and other islanders went through. Born and raised in the Caribbean Islands where colonialist activities were intensively carried out, Derek Walcott meticulously speaks out the suffering of his silent ancestors and portrays what his people were left with in the post-colonial period by underlining that remembering the past and keeping its memory alive is crucial in order to understand the current ordeal of the post-colonial societies which has left them with a loss of sense of belonging. It is undeniable that the process of colonization has undermined the cultural structures, languages and lifestyles that had been going on for centuries prior to the foundation of the colonies and forced people to accept the culture, language and ways of living of the colonizers. Walcott's works reflect the inferential hybridity, in-betweenness, and alienation people have experienced as a result of this process. On the basis of Homi K. Bhabha's and Jahan Ramazani's widely-accepted term“hybridism”, Edward Said's theory of“othering”and Gayatri C. Spivak's concept of the“subaltern”, this study will present an analysis of the“existential struggle”of an individual voicing the silent trauma of his sui generis nation, the effects of“colonialism”on races and societies which are thought as“inferior”, and the creation of a totally hybrid style of poetry as a result of colonial implementations in culture and education by delving into the stories, characters, symbols and the traces of creole language employed in his poetry.