Fransa'da yaşayan Türklerin kurdukları dernekler ve Fransız yerel yönetimiyle olan ilişkileri: Corbeil-Essonnes Türk kKültür derneği örneği
Associations of turks living in france and their relations with French local government: The case of Corbeil-Essonnes Turkish Cultural Association
- Tez No: 601555
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL FEDAYİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Çalışmamız Fransa'da yaşayan Türklerin, kurmuş oldukları dernekleri ve bu derneklerin Fransız yerel yönetimleriyle olan ilişkilerini kapsamaktadır. Fransa'da bugün yaşayan Türk nüfusu 600 binin üzerinde ve Avrupa'da Almanya'dan sonra en çok Türk nüfusunun bulunduğu ülkedir. Bu yoğun nüfus beraberinde hemşerilik duygusu ile birlikte aynı dili konuşan, aynı inanışa inanan insanları, farklı bir ülkede, farklı amaçlarla bir araya getirmiştir. Bu odak noktasından hareketle çalışmamız, Paris bölgesinde kurulmuş Corbeill-Essonnes Türk Kültür derneğini hedef almaktadır. Derneğin kuruluş serüveni hakkında dernek başkan ve yönetim üyeleriyle birebir görüşme sağlanmıştır.Dernek üyeleri üzerinden yapılan anket çalışmasıyla, Türklerin dernekleşme faaliyetlerine yaklaşımlarını ve Türklerin Fransa'da dernekleşme faaliyetlerine bakış açısı hakkında bilgi edinme yoluna gidilmiştir. Çalışmamızın amacı Fransa'da yaşayan Türklerin, yeni nesillerine dernekleşme alanında yapılan faaliyetlerde, geçmişten geleceğe yönelik bakış açısı ortaya koyabilmektir.
Özet (Çeviri)
Our study covers the associations established by the Turks living in France with the idea of unity and the relations of these associations with the French local governments.Today, the Turkish population in France is over 600,000 and the country has the highest Turkish population after Germany. This dense population brings together people who believe in the same belief and who speak the same language together with different feelings in a different country. Based on this focal point, our work is aimed at Corbeill-Essones Turkish Culture Association established in the Paris region. One-on-one meetings were held with the chairman and members of the association about the founding adventure of the association. Through the survey conducted on the members of the Association, it was aimed to obtain information about the Turks 'approach to association activities and the Turks' perspective on association activities in France. Our study does not claim the formation of a definite opinion.