Girişimcilerin pazarlamaya bakış açısı bağlamında pazarlama eğitimi ve deneyiminin girişimcilerin başarısına etkisi
The effect of marketing training and experience on the success of entrepreneurs in the context of entrepreneurs' perspective of marketing
  1. Tez No: 601561
  2. Yazar: TUĞÇE BOĞA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE CİLACI TOMBUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Girişimcilik bilincinin gelişmesi ile hem Türkiye'de hem de dünyada sayıları giderek artan startuplar, çeşitli nedenlerle başarısız olmaktadır. Başarılı bir startup olmanın yolu ise öncelikle pazarlama stratejisinden geçmektedir. Startupta üretilen ürün/hizmet ne kadar güçlü olursa olsun, devamlı satış gerçekleşmediği ve organizasyon giderleri karşılanmadığı sürece iş fikri başarıya ulaşamayacaktır. Bir iş fikrinin başarılı olarak gerçekleştirilmesi için güçlü bir pazarlama stratejisine, güçlü bir pazarlama stratejisi için ise iyi eğitim almış ya da bir startup tecrübesi veya geçmişte pazarlama tecrübesi olan bireylere ihtiyaç duyulacağını savunan bu çalışmada, girişimcilerle kurdukları startuplar hakkında derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Bu görüşmelerde katılımcılara, kurdukları startup şirketleriyle ilgili olarak kuluçka merkezi, Kanvas İş Modeli kullanımı, ticarileşme ve fiyatlandırma konularında açık uçlu sorular yöneltilmiştir. Elde edilen bulgular pazarlama eğitiminin Kanvas İş Modeli ve ticarileşme süreçlerinde olumlu etki gösterdiği; fiyatlandırma tecrübesinde girişimcinin sahip olduğu bu üç özelliğin etkili olmadığı, startup tecrübesinin ise hakkında veri toplanan bütün girişimcilik süreçlerinde olumlu veya olumsuz bir etkiye neden olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Both increasing number of startups all over the World as well as in Turkey have failed for various reasons with the development of entrepreneurship awareness. The first way of being a successful startup is marketing strategy. No matter how strong the product/service produced in the startup, the business idea will not be successful as long as sales are not regular and operating cost are not covered. In this study, it is argued that a strong marketing strategy is needed for the business idea that is achieved successfully and a strong marketing strategy requires individuals who are well educated or who have a startup or marketing experience. It was made in-depth interviews with the entrepreneurs about their startups. During these interviews, the participants were asked open-ended questions about the incubation center, Business Model Canvas, commercialization strategy and pricing strategy related to the their startup companies. The findings showed that marketing education had a positive effect on Canvas Business Model and commercialization processes; Three features of the entrepreneur –having marketing education, marketing experience and startup experience were not effective in the pricing experience, and the startup experience did not have a positive or negative effect on all entrepreneurship processes in which data was collected about.