Edebiyat müze kütüphanelerinin kültürel mirasla ilişkisi ve mekansal değerlendirme
Relationship between literature museum libraries and cultural heritage and spatial evaluation
- Tez No: 601581
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞULE PFEIFFER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Kültürel mirasımızın korunması, yaşatılması, öğretilmesi, tanıtılması amacıyla Kültür ve Turizm Bakanlığınca öncelikle yedi bölgede o yörenin en seçkin edebiyatçılarından birinin ismini taşıyan 'Edebiyat Müze Kütüphaneleri' kurulmaya başlanmış, tezin yazıldığı dönemde altı tanesinin tasarımı gerçekleşmiştir. Bunlardan yalnız 5 Edebiyat Müze Kütüphanesi eski eserdir. Taşınmaz somut kültürel mirasın, geleneksel sivil mimari örneklerinden olan istisnai güzellikteki eski binalar restore edilerek topluma kazandırılmış, taşınabilir somut kültürel mirasımızın unsurları olan kitaplar, yazmalar, dergiler, resimler, fotoğraflar, eşyalar, kostümler de müze kütüphanelerde sergilenmiştir. Bu binalarda yine kültürel mirasla ilgili bir çok etkinlik düzenlenmektedir. Bu çalışmada; müze kavramı, kütüphane kavramı, müze kütüphanesi kavramı, ele alınmış, kültürel mirasla müze kütüphaneleri arasındaki bağlantı ortaya konmuş, edebiyat müze kütüphanelerinin kültürel mirasla ilişkisi açısından mekânsal değerlendirmeler yapılmış, eski durumları, restorasyon süreçleri ve son durumları ile ilgili bilgi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
'Literature Museum Libraries' which bearthe name of one of the most distinguished literary writers of the region began to be established by the Ministry of Culture and Tourism primarily in seven regions in order to conserve, maintain , teach, and promote our cultural heritage and six of these museums have been opened during the period when this thesis is written. Five Literature Museum Libraries of these museums are exclusively relics. The old buildings which are the examples of our immovable tangible cultural heritage and traditional civil architecture that have an exceptional beauty have been restored and brought to society and books, manuscripts, magazines, paintings, photographs, furniture, costumes, which are elements of our movable tangible cultural heritage have been exhibited in these museum libraries. Many activities related to ou cultural heritage are organized in these buildings. The concept of the museum, the concept of library and theconcept of the museum library have been discussed, the relationship between cultural heritage and museum libraries hav been revealed, spatial evaluations have been carried out with respect to the relationship between cultural heritage and museum libraries, information about their former situations, restoration processes and latest situations have been provided in thisstudy.