Ekmeklik buğday melezi saplarında fiziksel (Kesme-kopma) ve sindirilebilirlik düzeylerinin in situ yöntem kullanarak belirlenmesi
Determination of physical (Cutting-rupture) and digestibility levels in bread wheat hybrids using in situ method
- Tez No: 601610
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSA YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu tez çalışmasında; Eskişehir yöresinde geliştirilen 25 çeşit Ekmeklik Buğday melezlerinin sap kısımlarının in situ (naylon torba) yöntemi kullanılarak rumende sindirilebilirlik değerleri ile fiziksel (kesme-kopma) arasındaki ilişkileri belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Amaç ülkemizde ki kaba yem açığını kapatmak için kullanılan buğday samanın sindirimi kolay ve mekanizasyon olarak daha az enerji kullanılan çeşitleri tesbit etmektir. In situ parçalanabilirlikleri belirlemek için 3 baş rumen kanüllü yerli sığır kullanılmıştır. Yem örnekleri naylon torba ebatlarına göre belirlenen gramajlarla tartılarak torbalara konulmuş 0 ve 24 saat süreyle inkübasyona bırakılmıştır. İnkübasyon süreleri sonrasında alınan naylon torbalarda ki numunelere kimyasal analiz yapılmış, kuru madde ve protein parçalanabildikleri tespit edilmiştir. Sonuç olarak, çavdar geni eklenmiş ekmeklik buğday saplarından elde edilen samanların ADF değeri normal ekmeklik buğday saplarından elde edilmiş samanların ADF değerine göre yüksek olmasına rağmen, in situ yöntem ile sindirilebilirlik düzeyleri bakımından benzer özelliklere sahip olabileceği kanısına varılmıştır. Ayrıca, kesme-kopma özelliklerine bakılarak hem mekanizasyon hem de hayvan besleme açısından olumlu özelliklere sahiptir. Bu bağlamda, çavdar geni eklenmiş ekmeklik buğday saplarından elde edilen samanlar hayvan besleme de kullanılabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis; In order to determine the relationships between digestibility and physical (cut-off) of rumen using in situ (nylon bag) method of stalk parts of 25 varieties of Bread Wheat hybrids developed in Eskişehir region. The aim of this study is to determine the types of wheat straw used to cover the roughage gap in our country which are easy to digest and that use less energy as mechanization. In order to determine in situ degradability, 3 head of rumen cannulated domestic cattle were used. The feed samples were weighed with the weight determined according to nylon bag size and placed in the bags and allowed to incubate for 0 and 24 hours. After the incubation period, the samples were taken from the nylon bags and the chemical analysis was carried out. As a result, the ADF value of straw obtained from bread wheat stalks with rye gene added may be of various properties therein with in situ digestibility at higher rates than the ADF value of straw obtained from normal bread stalks. In addition, both mechanization and animal feeding are prominent when looking at shear-breaking properties. In this context, it is thought that straw obtained from bread wheat stalks with rye gene can be used in animal food.