Havacılık sektöründe tedarik zinciri performans ölçümü
Supply chain performance measurement in the aviation sector
  1. Tez No: 601611
  2. Yazar: ERDEM AYERDEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN APAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, İşletme, Civil Aviation, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Günümüzde firmalar sürdürülebilir rekabet avantajı yakalayabilmek için tedarik zinciri yönetiminin önemini kabul etmektedir. Tedarik zinciri yönetimi fonksiyonunun etkili bir şekilde işletilmesiyle beraber hem operasyonel verimlilik hem de müşteri memnuniyeti artmaktadır. Tedarik zinci yönetimi, tedarik zincirinde yer alan operasyonların koordinasyonunu amaçlamaktadır. Tedarikçilere ait performansın değerlendirilmesi ve gelişitirilmesi tedarik zinciri yönetiminin en önemli görevlerinden biridir. Tedarik Zinciri Konseyi tarafından 1996 yılında sektörler arası standardizasyonun sağlanabilmesi amacıyla SCOR Modeli oluşturulmuştur. Bu model ile beraber tedarikçilerin performans ölçümü için gerekli kriterlerin tanımlanması ve tedarikçilerin bu kriterlere göre performanslarının ölçümü amaçlanmaktadır. Performans ölçümünün yapılması ile beraber firmaların tedarik zinciri yönetiminde stratejik kararların alınması kolaylaşmaktadır. Performans kriterleri belirlendikten sonra birbirleriyle ilişkilerini incelemek için çok kriterli karar verme yöntemleri kullanılmaktadır. Bu çalışmada çok kriterli karar verme yöntemlerinden Analitik Hiyerarşi Proses yöntemi incelenmiş ve uygulamada yararlanılmıştır. Bu çalışmada havacılık sektöründe faaliyet gösteren firmanın tedarik zinciri yönetimi incelenmiştir. Çalışmada SCOR modeli ve Analitik Hiyerarşi Proses yöntemi bütünleşik olarak kullanılmıştır. Firma'nın talaşlı imalat alanında bulunan üç adet tedarikçisinin performansı SCOR modeli ile incelenmiş olup, belirlenmiş performans kriterlerine göre tedarikçilerin SCORcardları oluşturulmuştur. Bu performans kriterlerinin birbirleriyle olan ilişkileri Analitik Hiyerarşi Proses yöntemi ile değerlendirilmiştir. Bu değerlendirme sonucunda SCOR modeli verileri ve Analitik Hiyerarşi Proses yöntemi ile elde edilen veriler birleştirilerek tedarikçi performansı analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, companies recognize the importance of supply chain management in order to achieve sustainable competitive advantage. Operational efficiency and customer satisfaction increase with effective operation of supply chain management function. Supply chain management aims to coordinate all of the operations in the supply chain. One of the most important tasks of suplly chain mangament is evaluating and improving the performance of suppliers. The Supply Chain Council created SCOR Model in 1996 to ensure cross-sectoral standardization. It is aimed to define the criteria for the performance measurement of suppliers and to measure the performance of suppliers according to these criteria, with this model. Making the performance measurement ensures, easier to make strategic decisions in supply chain management of companies. After determining the performance criteria, Multi Criteria decision making methods are used to examine their relations with each other. In this study, Analytical Hierarchy Process method, which is one of the Multi Criteria decision making methods, is examined and used in practice. In this study, the supply chain management of the company operating in the aviation sector is examined.. In this study, SCOR model and Analytic Hierarchy Process method are used integrally.The performance of the three suppliers of the Firm in the machining sector were examined with the SCOR model and the SCORcards of the suppliers were formed and evaluated according to the specified performance criteria. The relationship of these performance criteria with each other was evaluated by Analytical Hierarchy Process method. As a result of this evaluation, SCOR model data and Analytical Hierarchy Process data were combined and supplier performance analysis was performed.