Gölhisar-İbecik yöresi Kızılçam gençleştirme alanında heterobasidion annosum'un populasyon yapısı
Population structure of heterobasidion annosum in Turkish pineregeneration area in Gölhisar-İbecik district
- Tez No: 601612
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE TUĞBA DOĞMUŞ LEHTİJARVİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Basidiomycota şubesine ait olan Heterobasidion annosum (Fr.) Bref., Kuzey Yarımküre'de yer alan tüm ılıman ülkelerde, özellikle ibreli ağaçlarda kök ve alt gövde çürüklüğüne neden olan tahripkar bir hastalık etmenidir. Ormancılık sektöründe neden olduğu yüksek ekonomik kayıplar nedeniyle, dünyada orman patologlarının en çok çalıştığı orman fungusu olarak bilinmektedir. Bu doktora tezi kapsamında, Burdur ili Gölhisar-İbecik ilçesi Kızılçam gençleştirme alanında H. annosum'un populasyon yapısı araştırılmıştır. Tespit edilen hastalık ocaklarında, örneklemelerin yapıldığı kızılçam ağaçlarından toplam 182 adet izolat elde edilmiştir. Yapılan eşleştirme testleri sonucunda tüm Heterobasidion spp. izolatlarının, H. annosum s.s. test izolatları ile %96,9 oranında uyumluluk gösterdiği tespit edilmiştir. Türe özgü MJ primer çifti ile gerçekleştirilen PCR amplifikasyonları ile morfolojik teşhis çalışmaları desteklenmiştir. Genetik çeşitliliğin belirlenmesi amacıyla yapılan somatik eşleştirme testi sonuçlarına göre, H. annosum izolatlarının 34 farklı genete ait olduğu tespit edilmiştir. RAMS ve M13 markörleri ile gerçekleştirilen PCR tabanlı moleküler analizlerin sonuçları bir bütün olarak değerlendirildiğinde toplam moleküler varyasyonun %49'unun hastalık ocakları arasında gerçekleştiği, %51'inin populasyonlar içindeki bireysel farklılıklardan kaynaklandığı sonucuna varılmıştır. Söz konusu primerler ile amplifikasyon sonucunda elde edilen DNA bant uzunlukları 350-1500 bp arasında değişmektedir. Allellerin genel polimorfizm oranı %53,2'dir. Elde edilen toplam allel sayısı bakımından (CCA)5 ve (TCG)5 RAMS primeri en fazla polimorfik bandı üretirken, en az sayıda bant M13 primeri tarafından üretilmiştir. Etmenin populasyon yapısının değerlendirilmesi aşamasında AMOVA, UPGMA, PCOA, Cluster ve TWINSPAN analiz yöntemlerinden faydalanılmıştır. Ayrıca çalışmada, MAXENT yaklaşımı yardımıyla hastalığın yayılışını etkileyebilecek çevresel faktörlere ait verilerin ilişkilendirilmesi suretiyle potansiyel dağılım haritalaması gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Basidiomycetes belonging to the Heterobasidion annosum (Fr.) Bref. are some of the most destructive disease agents of conifers in all temperate countries in the Northern Hemisphere causing root and butt rot. Significant economic losses by Heterobasidion species in forestry make them the most widely studied forest fungi in the world. In this thesis, population structure of H. annosum in Turkish pine regeneration area in Gölhisar-Ibecik district was investigated. A total of 182 isolates were obtained in disease centers in which the agent was observed. As a result of the pairing tests, all of the Heterobasidion isolates were found to be 96.9% compatible with the H. annosum s.s. test isolates. Morphological diagnostic studies were supported by PCR amplifications performed with species specific MJ primer pair. According to the results of somatic pairing test to determine genetic diversity, H. annosum isolates were found to belong to 34 different genets. When the results of PCR-based molecular analyzes performed with RAMS and M13 markers were evaluated as a whole, it was concluded that 49% of the total molecular variation occurred between the disease centers and 51% was caused by individual differences within the populations. The DNA band lengths obtained from amplification with these primers varied between 350-1500 bp. The overall polymorphism rate of alleles was 53.2%. In terms of the total number of alleles obtained, (CCA)5 and (TCG)5 RAMS primers produced the most polymorphic bands, while the least number of bands were produced by the M13 primer. AMOVA, UPGMA, PCoA, Cluster and TWINSPAN analysis methods were used in the evaluation of the population structure of the pathogen. Also in this study, potential distribution mapping for the study area was carried out by associating the data related to environmental factors that may affect the spread of the disease with the help of MAXENT approach.