Milli Mücadele Döneminde çıkan iç isyanlar ve bu isyanlarda Çerkez Ethem'in rolü (1919-1922)
The internal rebellion during the National Struggle and the role of Circassian Ethem in suppression (1919-1922)
  1. Tez No: 601614
  2. Yazar: MEHMET ALİ ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERGÜN ÖZ AKÇORA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Osmanlı İmparatorluğu'nun Birinci Dünya Savaşı'nı kaybetmesi, Anadolu'da işgallerin artmasına yol açmış ve halkın bağımsızlığını elinden almıştır. Bağımsızlık savaşı ve kendini savunma amacıyla doğan Milli Mücadelede halkın savunması için Kuva-yı Milliye birlikleri oluşturulmuştur. İşgal güçleri dışında ülke içinde çıkan isyanlarda da görev alan bu birliklerde Çerkez Ethem'in rolü dikkat çekmektedir. İstanbul Hükümeti ve İtilaf Devletlerinin kışkırtmaları ve desteği ile meydana gelen iç isyanların bastırılmasında, Batı Cephesi Komutanlığı altında başarılara imza atan Çerkez Ethem'in zamanla askeri ve siyasi açıdan saygınlık kazandığı görülmektedir. İsyanların bastırılması sonra elde ettiği nam ile hırsları ve emellerini artıran Çerkez Ethem, başına buyruk ve emre itaatsizlik gibi faaliyetlerde bulunmuştur. Otoriteye karşı geliştirdiği bu tutum yüzünden Ankara ve Mustafa Kemal Atatürk ile olan ilişkilerini bozmuş, kahraman olarak görüldüğü portreden vatan hainliğine doğru geçişini sağlamıştır. Bu tez çalışmasında Milli Mücadele Döneminde Çerkez Ethem'in üstlendiği misyon ve isyan sürecinde geçirmiş olduğu değişimler detaylıca açıklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The loss of the First World War by the Ottoman Empire led to the increase of occupations in Anatolia and took away the independence of the people. The Turkish nation entered the war for independence and formed the National Forces for National Struggle. Apart from the occupation forces, Circassian Ethem's role in these unions, which also took part in the internal rebellions in the country, draws attention. While the internal rebellions were started by the Istanbul Government and the Entente States, Circassian Ethem achieved military successes on the western front. In this way, he gained military and political prestige. After the rebellions were suppressed, Circassian Ethem, whose reputation increased, disobeyed orders because of his ambitions. Because of this attitude he developed against the authority, he broke his relations with Ankara and Mustafa Kemal Atatürk. While being regarded as a hero, he became a traitor In this thesis, the mission and rebellion undertaken by Circassian Ethem during the National Struggle Period are explained in detail