İnsani yardım bağlamında Türkiye'nin Afrika'daki sağlık hizmetleri: Gönüllüler Hareketi örneği (2005 – 2016)
Health services of Turkey in the context of humanitarian aid: The example of Volunteers Movement (2005 -2016)
  1. Tez No: 601669
  2. Yazar: FATMA GÜMRÜKÇÜOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KAVAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, Sociology, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu tez çalışmasında, yumuşak güç, kamu diplomasisi, sivil toplum ve insani yardım kavramlarının temelinde, Gönüllüler Hareketinin insani yardım faaliyetleri ve bu faaliyetlerin Türkiye'nin genel olarak imajına ve yumuşak güç algısıyla kamu diplomasisi çalışmalarına ne denli katkı yaptığı araştırılmaktadır. Sırasıyla çalışma bir literatür taraması, kavramların değerlendirilmesi ve yapılan görüşmeler çerçevesinde Gönüllüler Hareketinin kurumsal kimliği üzerine incelemelerde ve kimi büyük kurumlarla karşılaştırmalarda bulunulmaktadır. Çalışmanın son bölümünde ise Gönüllüler Hareketi kuruluşundan yetkililer ile yapılan derinlemesine mülakatlara yer verilmektedir. Bu çalışmada, insani yardım faaliyetleri ve yumuşak güç unsurlarının tahlili, bunların uluslararası ilişkiler literatüründeki tanımlamaları ve var olan tartışmalar çerçevesinde Türkiye'nin Afrika kıtası genelinde yürüttüğü insani yardım çalışmalarına ve sağlık hizmetlerine değinilecek, bu faaliyetler ile yumuşak güç arasındaki ilişkiler ağı ortaya çıkarılacaktır.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the contribution of humanitarian aid activities of Volunteers Movement on the basis of soft power, civil society and reflections on Turkey's image in the context of public diplomacy and soft power. A literature review, an evaluation of concepts and institutional identity of the Volunteers Movement through interviews and a comparison among some major humanitarian aid institutions was done in the first and second phase of the study. In the last stage of the study, two in-depth interviews were made with two officials from Volunteers Movement. Besides, by referring to humanitarian aid activities, analysis of soft power elements, their definitions in the international relations literature and within the framework of existing debates, the humanitarian aid works and health services carried out by Turkey in Africa will be investigated and relations between these activities and soft power will be revealed.